فیلمبرداری مستند «مور» در کرمانشاه به پایان رسیداین کارگردان کرمانشاهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این مستند ۵۰ دقیقه ای به سفارش صدا و سیمای مرکز کرمانشاه ساخته و تهیه شده است، تصریح کرد: تصویربرداری این مستند و تدوین آن انجام شده است. کار به پایان رسیده است به احتمال زیاد ۲۴ تا ۳۰ شهریورماه از شبکه منطقه زاگرس کرمانشاه آماده پخش خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این مستند بلند به فرهنگ بومی منطقه زاگرس به ویژه مردم دریاچه می پردازد، افزود: «مور آوای هزاره ها» آوازی است که از ساکنان حاشیه رودخانه سیمره آمده است. صدایی از دل سنگ و آب و خاک. میراث ثبت شده در سطح ملی به نام قوم لک.

کارگردان فیلم مستند «جلن» و فیلم سینمایی «هرنگ» به مدت زمان تصویربرداری این مستند به مدت یک ماه اشاره کرد و گفت: این مستند در روستاهای سرفیروزآباد و شالی، قیمس، دهستان جلالوند و. بخشی در منطقه کوزران.

بری با تشکر از اهالی فرهیخته این روستاها که در صحنه های بازسازی حضور داشتند، گفت: فیلم مستند مور در قالب داستان و بازسازی آداب و رسوم گذشته ساخته شده است و آنچه قابل توجه بود حضور و مشارکت مردم منطقه به ویژه صاحبان فرهنگ ایل زنگنه، هنرمندان فرهیخته و مردمی از سراسر منطقه در این فیلم حضور دارند و از تک تک این عزیزان قدردانی می شود.

آقایان حمید خدایاری، سالار براتی، یاسر یفری، عمید علی فرهادی و علیرضا محمدی به عنوان تهیه کنندگان این مستند در کنار آقای بری حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران. صدای مور به عنوان یکی از صداهای افسانه ای ایران در سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث معنوی ایرانیان ثبت شد. قدمت این صدا به دوران باستان برمی گردد و معمولاً در هنگام مرگ عزیزان و گاهی به صورت شمری که یک مراسم آیینی است خوانده می شود.

این نوع صدا از اطراف رودخانه سمری و مناطق گل آلود استان کرمانشاه سرچشمه می گیرد، البته در سایر مناطق استان های کرمانشاه، لرستان و ایلام توسط زنان و مردان اجرا می شود.

کرمانشاه که قدمتی دیرینه دارد بر اساس فرهنگ و تمدن خود جایگاه والایی در عرصه فرهنگ و هنر دارد و در این میان موسیقی این خطه یکی از بهترین های موسیقی ایران است.
در استان کرمانشاه با جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون نفر و اقوام و مذاهب مختلف، گویش ها و نغمه های محلی زیادی وجود دارد که میراث هزاران ساله تمدن و فرهنگ این دیار است، حفظ و حراست می شود. این گویش ها مستلزم ایجاد وحدت میان فعالان این عرصه است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر