قانونگذاران اسرائیلی به انحلال پارلمان – و بیش از یک – رای دادند


ائتلاف شکننده اسرائیل خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید، پنجمین انتخابات مهم در سه سال اخیر شده است.

رای‌گیری که در پاییز امسال پیش‌بینی می‌شود، می‌تواند به بازگشت یک دولت مذهبی ملی به رهبری نخست‌وزیر سابق بنیامین نتانیاهو یا یک دوره طولانی بن‌بست سیاسی منجر شود. چهار انتخابات قبلی که بر توانایی آقای نتانیاهو برای کاندیداتوری در جریان محاکمه فساد متمرکز بود، به بن بست رسیده است.

نخست وزیر نفتالی بنت در یک کنفرانس خبری ملی گفت که انحلال دولت آسان نیست، اما آن را “تصمیم درست برای اسرائیل” توصیف کرد.

دولت ائتلافی ضعیف، متشکل از احزاب مختلف از سراسر طیف سیاسی، در اوایل سال جاری اکثریت خود را از دست داد و در هفته‌های اخیر با شورش‌های چندین قانون‌گذار مواجه شد.

یایر لاپید، وزیر امور خارجه، به طور موقت بر اساس توافقی که بین آنها منعقد شده، جایگزین آقای بنت خواهد شد.

آقای بنت تعداد زیادی از دستاوردها را فهرست کرد و قول یک انتقال “منظم” را داد.

آقای لاپید از آقای بنت به خاطر اولویت دادن به کشور بر منافع شخصی خود تشکر کرد. او گفت: «حتی اگر چند ماه دیگر به پای صندوق های رای برویم، چالش های ما به عنوان یک کشور نمی تواند منتظر بماند.

آقای بنت در ژوئن ۲۰۲۱ پس از چهار انتخابات متوالی یک ائتلاف هشت حزبی تشکیل داد.

این شامل طیف گسترده ای از احزاب، از جناح های اصلی حامی پایان اشغال سرزمین های اشغالی ۱۹۶۷ تا احزاب افراطی مخالف استقلال فلسطین است. اغلب به عنوان یک “آزمایش” سیاسی توصیف می شود، زیرا اولین دولت ائتلافی اسرائیلی است که یک حزب عربی را در خود جای داده است.

ائتلاف چندین دستاورد داشته است، از جمله تصویب اولین بودجه ملی در چند سال گذشته و مدیریت شیوع ویروس کرونا بدون هیچ محدودیتی.

اما در نهایت، آقای بنت به دلیل مخالفت بسیاری از اعضای تندرو حزب، به مصالحه ها اعتراض کرد، که به نظر او راهی برای حفظ ائتلاف و اعتدال بود.

دلیل فوری تصمیم آقای بنت، انقضای قریب الوقوع قوانینی بود که به شهرک نشینان در کرانه باختری یک موقعیت قانونی ویژه می داد. اگر این قوانین از بین بروند، شهرک نشینان مشمول چندین قانون نظامی خواهند بود که برای بیش از دو میلیون فلسطینی ساکن این سرزمین اعمال می شود.

پارلمان قرار بود در اوایل ماه جاری در مورد تمدید رای گیری کند. اما اپوزیسیون تندرو که عمدتاً از شهرک نشینان تشکیل شده بود، به شیوه ای متناقض به این لایحه رای منفی دادند تا دولت را شرمنده کنند. اعضای ائتلاف که معمولاً مخالف شهرک سازی هستند، به لایحه برای سرپا نگه داشتن دولت رای مثبت دادند.

با انحلال مجلس، قوانین به قوت خود باقی ماندند. بنت، یکی از رهبران سابق شهرک نشینان، گفت که در صورت منقضی شدن قوانین، “خطرات امنیتی جدی و هرج و مرج قانون اساسی” وجود خواهد داشت.

او گفت: “من نمی توانستم اجازه دهم که این اتفاق بیفتد.”

انتظار می‌رود این راه‌حل بر جلسه‌ای که جو بایدن، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده برای برگزاری ماه آینده برنامه‌ریزی کرده بود، سایه افکند. سفارت آمریکا اعلام کرد که انتظار دارد تاریخ این دیدار مشخص شود.

نتانیاهو انحلال قریب الوقوع پارلمان را «خبر بزرگی برای میلیون ها اسرائیلی» توصیف کرد و گفت که پس از انتخابات آتی، یک دولت ملی گسترده به رهبری لیکود تشکیل خواهد داد.

اسرائیل بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ چهار انتخابات ناموفق برگزار کرد که عمدتاً یک همه‌پرسی درباره توانایی نتانیاهو برای حکومت در حالی که به اتهام فساد محاکمه می‌شد، برگزار شد. نتانیاهو این اتهامات را رد می کند.

نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که لیکود تندرو نتانیاهو بار دیگر به عنوان بزرگترین حزب منفرد ظاهر خواهد شد. اما مشخص نیست که آیا او می تواند حمایت اکثریت قانون گذاران را برای تشکیل دولت جدید به دست آورد یا خیر.

با گزارش اضافی از آسوشیتدپرس

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر