لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا عقل است یا شایعه؟!


خونریزی بافت خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا می دانید علت لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟ آیا این واقعیت است یا شایعه؟ دنبال نکنید راههای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟ لخته خون مجموعه ای از پروتئین های انعقادی سلول های سفید است که به یکدیگر متصل می شوند و یک ماده ژل مانند در خون ایجاد می کنند که می تواند جریان خون را مسدود کند. لخته شدن خون اغلب در اثر برخی رویدادها مانند آسیب ، جراحی یا عفونت ایجاد می شود. لخته های خون از ابتدای همه گیری کووید -19 به عنوان عارضه جانبی SARS-CoV-2 و بعداً به عنوان عارضه جانبی بسیار نادر برخی از واکسن های کووید -19 شناخته شده است. در این مقاله ، از اطلاعات پزشکی مجله اپل ، علائم لخته شدن خون و ارتباط آن با واکسن و ویروس کرونا را مطالعه می کنیم.

لخته شدن خون در کدام مناطق بیشتر رخ می دهد؟

ترومبوز ورید عمقی زمانی ایجاد می شود که یک لخته خون در شریان های عمیق بدن (معمولاً پاها ، ران ها یا لگن) ایجاد می شود. ترومبوزی که از طریق یک ورید عمیق عبور می کند و یکی از شریان های ریه را مسدود می کند ، آمبولی ریه (PE) نامیده می شود. هر دوی این اختلالات می توانند کشنده باشند ، اما می توان از آنها پیشگیری و به موقع درمان کرد. سالانه حدود 900000 نفر در ایالات متحده دچار لخته خون می شوند و 100000 نفر نیز بر اثر لخته شدن خون جان خود را از دست می دهند.

چه ارتباطی بین کووید -19 و لخته شدن خون وجود دارد؟

در آغاز همه گیری کرونا ، ارتباطی بین Covid-19 و انعقاد خون در بیماران بستری شده با Covid-19 پیدا شد. این بیماران دارای لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی و عروق بودند که گاهی منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می شود. اگرچه این اختلالات بیشتر در بیماران مبتلا به کووید -19 شدید مشاهده می شد ، اما برخی از بیماران مبتلا به کووید -19 متوسط ​​نیز دچار لخته شدن خون شدند. داده های شروع اپیدمی نشان داده است که بروز لخته شدن خون در بیماری شدید کووید -19 بین 20 تا 40 درصد است. علاوه بر این ، افراد مبتلا به کووید -19 خفیف تا متوسط ​​در معرض خطر لخته شدن خون 3 تا 9 درصد بودند.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا برخی از افراد در صورت ابتلا به کووید -19 بیشتر در معرض لخته شدن خون هستند؟

بیماران مبتلا به لخته شدن خون به دلیل عفونت Covid-19 معمولاً دارای Covid-19 شدید (بستری در ICU) ، نارسایی تنفسی ، نیاز زیاد به اکسیژن یا سایر شرایط زمینه ای هستند. سایر خطرات بافتی شامل موارد زیر است: افراد مبتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی یا سرطان نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

بیشتر بدانید. نقش جدید پلاکت ها را در آسیب عروقی Covid-19 کشف کنید

بعد از واکسن کرونا لخته های خون ایجاد می شود

چه نسبتی بین بافت خون و برخی واکسن های کووید -19 وجود دارد؟ آیا این درست است که لخته های خون پس از پیوند بای پس عروق کرونر ایجاد شده اند؟ برخی از واکسن های کووید -19 با سندرم بسیار نادری همراه هستند که به عنوان ترومبوسیتوپنی نقص ایمنی (VITT) شناخته می شود.

در مارس 2021 ، این سندرم نادر با واکسن Astraznka و سپس واکسن Johnson-Onson مرتبط شد. در موارد نادر ، آنتی بادی هایی که بدن به عنوان عارضه جانبی واکسن تولید می کند منجر به فعال شدن پلاکت های کنترل نشده می شود. این منجر به تعداد کم پلاکت ، تشکیل لخته خون در مناطق غیر معمول می شود ، که دلیل اصلی ایجاد لخته خون پس از پیوند بای پس عروق کرونر است. VITT با واکسن های mRNA Moderna یا Pfizer-BioNTech مرتبط نیست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، تا 30 ژوئن 2021 ، از 12 میلیون دوز واکسن J&J مورد استفاده در ایالات متحده ، 35 گزارش تأیید شده توسط VITT وجود داشت. بیش از 300 مورد تایید شده از واکسن Astrazenka توسط VITT در انگلستان گزارش شده است. اگرچه VITT بسیار نادر است ، اما یک بیماری جدی و قابل درمان است. اکنون پزشکان نحوه تشخیص و درمان VITT را می دانند و بیمارانی که واکسن J&J را دریافت می کنند می دانند که چگونه عوارض جانبی آن را تشخیص دهند.

بعد از واکسن کرونا لخته های خون ایجاد می شود

علائم لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟

علائم لخته شدن خون پس از پیوند عروق کرونر عبارتند از:

  • سردردهای شدید یا مداوم
  • درد قفسه سینه
  • مشکل در تنفس
  • تورم / درد در پا
  • درد شدید شکم
  • گیجی
  • تغییرات در بینایی
  • تشنج

هر کسی که این علائم را در چهار هفته اول پس از واکسیناسیون تجربه کرد ، باید به پزشک خود مراجعه کند یا به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشد.

چه شواهدی وجود دارد که VITT یک عارضه جانبی بسیار نادر است؟

از بیش از 12.5 میلیون نفری که واکسن J&J را در ایالات متحده دریافت کردند ، 35 نفر VITT را به CDC گزارش کردند. این آمار نشان می دهد که از هر دو میلیون نفر یک نفر این عارضه را تجربه می کند. هم مردان و هم زنان می توانند VITT را تجربه کنند ، اما زنان بین 20 تا 50 سال در معرض خطر بیشتری برای ایجاد VITT از طریق واکسن J&J هستند. شیوع VITT در این گروه حدود 10 میلیون نفر است که هنوز بسیار نادر است.

مزایای واکسن بیشتر از خطرات احتمالی است. CDC تخمین می زند که یک میلیون دوز از 60 تا 140 مرگ و 400 تا 1000 بستری در بیمارستان برای کووید -19 جلوگیری می کند.

بیشتر بدانید. تأثیر واکسیناسیون بر انتقال ویروس SARS-CoV-2 در خانواده ها

آیا ماه ها پس از دریافت کووید -19 یا واکسن کرونا می توانیم لخته خون داشته باشیم؟

بر اساس اطلاعات موجود در VITT ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لخته های خون بیش از چهار هفته پس از واکسیناسیون ایجاد می شود. با این حال ، بیماران مبتلا به بستری یا جراحی طولانی مدت که بی حرکت هستند یا سابقه بیماریهای زمینه ای مانند چاقی ، دیابت یا لخته شدن خون را دارند ممکن است ظرف چند ماه پس از آلوده شدن به ویروس کرونا دچار لخته خون شوند. تبدیل به خون شود. این میزان در هر بیمار متفاوت است.

بیشتر بدانید. در مورد تفاوت بین واکسن های “ژنتیکی” و سنتی در فرایند توسعه واکسن چه می دانید؟

راههای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا

آیا واکسن Astraznka برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند بی خطر است؟

همه سازمانهای علمی فعلی که انعقاد خون را پس از تزریق واکسن Astrazenka مطالعه و نظارت می کنند (اتاق مشترک اتاق ایمن سازی و خون شناسی) توصیه می کنند که تزریق واکسن AstraZeneca Quid-19 خطر را برای افراد افزایش می دهد. آنها سابقه لخته شدن خون ندارند.

توصیه علمی یک متخصص JCVI این است که مزایای واکسن استرازنکا برای افراد بالای 30 سال و افراد زیر 30 سال که دارای بیماری زمینه ای هستند به شدت تحت تأثیر کووید -19 قرار دارند. هرچه خطر بیشتر باشد ، قوی تر باقی می ماند.

آیا آسپرین در پیشگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا موثر است؟

اکثر مردم به دنبال راه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا هستند. متداول ترین سوالی که این پزشکان از پزشکان خود می پرسند این است که آیا آسپرین را قبل یا بعد از واکسن کرونا مصرف کنند. در مورد داروهای ضد انعقاد خون چطور؟

متخصصان خون توصیه می کنند که بعد از واکسیناسیون با AstraZeneca آسپرین نخورید ، زیرا خطر ترومبوز بسیار نادر مرتبط با واکسن را کاهش می دهد که ناشی از پاسخ ایمنی به واکسن کووید است. آسترازنکا 19 ساله است ، تأثیری ندارد.

علاوه بر این ، یکی از مشکلات VATT تعداد کم پلاکت ها است ، به این معنی که خطر خونریزی افزایش می یابد. آسپرین وضعیت را بدتر می کند.

به استثنای مالیات بر ارزش افزوده ، آسپرین مشکلات خونریزی بیشتری در افراد سالم نسبت به کاهش ترومبوز دارد. با این حال ، آسپرین تأثیر مثبتی بر کاهش خطر لخته شدن خون بیشتر در افرادی دارد که سابقه لخته شدن خون دارند.

بهداشت عمومی ولز مصرف آسپرین را قبل یا بعد از واکسیناسیون توصیه نمی کند. هر گونه نگرانی در این مورد باید قبل از واکسیناسیون با پزشک خود در میان گذاشته شود.

آیا مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا بی خطر است؟

همه شواهد و دستورالعمل های موجود نشان می دهد که افراد دارای سابقه لخته شدن خون در معرض خطر زیادی نیستند و مزایای واکسن کووید ، به ویژه برای افراد بالای 30 سال ، بسیار بیشتر از خطر ابتلا به این سندرم بسیار نادر است.

با این حال ، اگر کسی در این مورد نگران یا مطمئن نیست ، باید با پزشک خود مشورت کند.

بهداشت عمومی ولز توصیه می کند افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند قبل از واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنند.

علت لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

من زیر 30 سال دارم: سابقه بافت خون دارم. کدام واکسن را باید تزریق کنم؟

نهادهای نظارتی انگلیس توصیه کرده اند افراد زیر 30 سال که هنوز واکسن کووید را دریافت نکرده اند ، باید واکسن جایگزین (به جای استرازنکا) را در نظر بگیرند.

JCVI یک واکسن جایگزین برای بزرگسالان 18 تا 29 ساله که مشکلات بهداشتی اساسی ندارند توصیه می کند تا خطرات و مزایای آن را متعادل کند.

شورای بهداشت ولز واکسن های جایگزین را به این گروه ارائه می دهد در حالی که به ارائه تمام واکسن های موجود در سنین دیگر ادامه می دهد.

جدیدترین نامه مجله اپل

هر زمان که چیزی شبیه VITT اتفاق می افتد ، باعث نگرانی عمومی می شود. لازم به ذکر است که واکسن کووید -19 در محافظت در برابر بیماری های ایسکمیک قلب بسیار مثر است. آنچه ما به کاربران خود می گوییم این است که شما باید خطرات و پاداش ها را بسنجید. خطر عوارض جانبی جدی ناشی از واکسن تاج بسیار نادر است. افزایش بیماری عروق کرونر قلب با عوارض جانبی مانند لخته شدن خون ، علائم طولانی مدت و حتی مرگ همراه است.

منابع: healthcare.utah ، bbc

دیدگاهتان را بنویسید