متابولیسم بالا چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، به کالری بیشتری نیاز دارید. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم بدن آنها است ، در حالی که دیگران حتی ممکن است با خوردن کمتر وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیک معمولاً به عنوان نرخ متابولیک شناخته می شود و شامل تعداد کالری های سوزانده شده در حال حاضر است. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد.

  • میزان متابولیسم پایه (BMR). در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل سوخت مورد نیاز برای گرم نگه داشتن ریه ها فشار به قلب ، مغز و بدن است.
  • میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR). حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد طبیعی در حالت آرامش. به طور متوسط ​​، این میزان 50-75 درصد از کل کالری مصرفی را می سوزاند.
  • اثر حرارتی غذا (TEF). این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم غذا می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • تمرینات ورزشی تأثیر حرارتی (TEE). کالری در حین تمرینات کالری سوزانده می شود.
  • ترموژنز فعالیت های غیر ورزشی (NEAT). علاوه بر ورزش کالری ، تعداد کالری مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه. این تعداد کالری مصرفی شامل حرکت ساده ، حالت بدن ، ایستادن و چرخش است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد.

سن

با افزایش سن ، متابولیسم بدن ما کاهش می یابد. این منجر به افزایش وزن با افزایش سن و کاهش توده عضلانی می شود.

جنسیت:

متابولیسم بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بیشتری هستند ، بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنس عوامل متابولیکی هستند که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، تعدادی از عوامل دیگر نیز وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا سالم بمانید.

به خواندن ادامه دهید تا دریابید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم خود و در نتیجه داشتن اندامی سالم و متناسب کنترل کنید.

ورزش

غیر معمول نیست که ورزش به شما کمک کند زندگی سالم تری داشته باشید. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این کار بدن شما را سالم تر از بدن افرادی که ورزش نمی کنند ، می کند. ورزش می تواند متابولیسم بدن را در سطح سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

افزایش متابولیسم از طریق تمرینات متابولیسم

بخوانید و نحوه تنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم افراد متفاوت است؟

متابولیسم با انسان متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در هنگام تولد می تواند سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ممکن است ژنتیک در این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد اینکه ژنتیک چقدر می تواند بر متابولیسم ، افزایش وزن یا چاقی تأثیر بگذارد ، توافق ندارند.

جالب اینجاست که اکثر مطالعات نشان می دهد میزان چربی بدن متابولیسم و ​​استراحت کلی آنها بیشتر از افراد با وزن طبیعی است. محققان خاطرنشان می کنند که این تا حدی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را تحمل کنند.

اما یک چیز بسیار ساده است. متابولیسم افراد مختلف برابر نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

وضعیت گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، که تب تطبیقی ​​یا “گرسنگی” نیز نامیده می شود ، می تواند در چاقی نقش داشته باشد. در واقع ، پاسخ بدن شما به دریافت کم کالری ، گرسنگی است. وقتی غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​دریافت کالری جبران کند.

به دلیل کمبود کالری و کاهش وزن ، میزان سوخت و ساز بدن در بین افراد کاهش می یابد. برخی از افراد ، به ویژه افراد چاق ، متابولیسم کندتری خواهند داشت. هرچه سرعت کمتر باشد ، کاهش وزن با رژیم سخت تر خواهد بود.

ژنتیک می تواند در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. راه هایی وجود دارد که متابولیسم را کند می کند. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید تا متابولیسم شما تسریع شود

بحثی در مورد این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن در خوردن صبحانه مانند پادشاه ، خوردن مانند شاهزاده ، خوردن مانند یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

نیازی نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید که واقعاً بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی کم قند و پروتئین بالا برای صبحانه مهم است. برای صبحانه مقداری پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در متابولیسم بدن

ورزش هوازی انجام دهید

وقتی تمرینات هوازی ساده انجام می دهید (شامل تمرینات متناوب با شدت بالا نمی شود) ، فقط میزان کالری سوزی شما افزایش می یابد. اما تمرینات تناوبی شدید: تمرینات قدرتی می توانند ساعت ها بعد از تمرین سالن بدنسازی شما را بالا نگه دارند و باعث می شوند چربی بیشتری نسبت به حالت عادی بسوزانید.

اما مشکل اینجاست که ممکن است بخواهید به جای قطع تمرینات شدید ، روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید به تردمیل شیب جایگزینی بدهید (با بالا یا پایین رفتن از تپه به بالا و پایین حرکت کنید).

چای سبز بنوشید

چای سبز دم کرده حاوی کافئین و epigallocatechin است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک فنجان چای و بعد از ظهر چای سبز بنوشید. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

بخوانید و بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید