محققان ایرانی خط لوله ارزان‌تر و کارآمدتری طراحی می‌کنند


مدیر پروژه این دستاورد را “شیر توقف سه مرحله ای، یک طرفه و کنترل از راه دور” نامید.

وی گفت: ایستگاه های پمپاژ آب و خطوط لوله انتقال آب مهمترین و گران ترین تاسیسات برای انتقال آب یا هر مایع دیگر اعم از نفت و فاضلاب است.

وی خاطرنشان کرد: شیرآلات و کوپلینگ های مورد استفاده در این اقساط به دلیل متریال، کاربری و فشار گران است.

وی افزود: عدم عملکرد صحیح این شیرها باعث آسیب شدید تاسیسات و خطوط لوله انتقال می شود.

مجری طرح گفت: شیرهای توقف یکطرفه و خطی بیشترین کاربرد را در خطوط لوله و تاسیسات حمل و نقل دارند.

وی تصریح کرد: شیرهای یک طرفه از فشار چکش آب ناشی از برگشت آب جلوگیری می کنند.

به گفته وی، چکش آب بدون این شیرها می تواند باعث پارگی خطوط لوله، آسیب به الکتروپمپ ها و سایر مشکلات مکانیکی و الکتریکی شود که در نهایت منجر به خرابی تاسیسات و در نتیجه آسیب و هدر رفتن آب می شود.

وی افزود: دستاوردهای این پروژه در مخازن فلزی یا کامپوزیت و در ذخیره سازی مایعاتی مانند نفت، بنزین، گازوئیل و آب استفاده می شود، این نوع شیر به صورت مکانیکی در داخل مخزن نصب می شود و در عین حال باعث کاهش هزینه های اولیه می شود. هزینه های نگهداری و تعمیرات

شیرهای استاپ پس از مدت کوتاهی مقداری از کارایی خود را از دست می دهند و علاوه بر هزینه های زیاد باعث هدر رفتن سیال می شوند. برای مقابله با این چالش، ما یک شیر یک طرفه و یک شیر توقف را با هم در یک شیر ترکیب کردیم.

به گفته وی، نتیجه کاهش ۵۰ درصدی هزینه نهایی نسبت به شیرهای یک طرفه و توقف مجزا، واکنش بسیار سریع در برابر ضربه، خاموش شدن شیر پنج برابر سریعتر، امکان تنظیم دبی و فشار، تعویض سریعتر قطعات یدکی است. و حفاظت از پمپ ها، کنتورها و ایستگاه های پمپاژ.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر