مزایای مجتمع ویتامین B | شرکت داروسازی پوریتب گستر


ویتامین B دارای 8 ویتامین B است که عملکردهای متفاوتی در بدن دارند ، به عنوان عامل بسیاری از آنزیم ها ، در متابولیسم بسیاری دخیل هستند ، کمبود هر یک از آنها می تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند. این مقاله مزایای ویتامین B کمپلکس را برای افراد مختلف شرح می دهد.

فواید ویتامین B کمپلکس

تندرستی بانوان

ویتامین های گروه ب به ویژه برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم هستند. این ویتامین ها به رشد مغز جنین کمک می کنند و همچنین خطر ناهنجاری ها را کاهش می دهند. برای مادران باردار ، ویتامین B می تواند سطح انرژی را افزایش دهد ، حالت تهوع را کاهش دهد و خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش دهد.

سلامت مردان

تصور می شود ویتامین B باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می شود که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین می تواند به مردان در عضله سازی و افزایش قدرت کمک کند.

پیشگیری از میگرن

برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی از ویتامین های B مانند ویتامین B6 ، ویتامین B9 و ویتامین B12 می توانند از میگرن جلوگیری کنند. محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B2 با تأثیر بر اختلال عملکرد میتوکندری در سطح سلولی ، از سردرد جلوگیری می کند.

افسردگی و اضطراب

کمبود ویتامین B12 می تواند در ایجاد افسردگی و اضطراب نقش داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب سطوح B12 پایین تری نسبت به افراد تحت کنترل خود داشتند. متاآنالیز نشان داد که ویتامین B می تواند در برخی موارد به درمان افسردگی کمک کند. مصرف منظم برخی ویتامین های گروه B به مدت چند هفته تا چند سال می تواند خطر عود افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک در هند نشان داد که کمبود B9 و B12 در افسردگی و اضطراب نقش دارد.

کمپلکس ویتامین B

زخم های پوستی

ویتامین B می تواند به بهبود پوست کمک کند. یک مطالعه نشان داد که این ویتامین ها در صورت استفاده روی پوست به بهبود م woundsثرتر زخم ها کمک می کنند. منبع دیگری معتقد است که B12 باعث بهبود زخم در موش های مبتلا به دیابت می شود. ویتامین B12 می تواند برای درمان زخم های پوستی ، که به آن زخم های دهانی نیز گفته می شود ، مورد استفاده قرار گیرد. یک مطالعه دوسوکور نشان داد که پماد B12 بهتر از دارونما درد را تسکین می دهد.

سندرم پیش از قاعدگی

شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل B6 و کلسیم علائم PMS را بهبود می بخشد. بررسی سیستماتیک متاآنالیز نشان داد که ویتامین B6 در کنترل علائم جسمی و روانی سندرم پیش از قاعدگی مفید است.

بیایید با کپسول Health Brest Complex B آشنا شویم

تداخلات دارویی

در بیشتر موارد ، ویتامین B با سایر داروها تداخل ندارد. با این حال ، برخی از داروها ممکن است خطر کمبود ویتامین B را افزایش دهند. داروهای فشار خون و قرص های شیمی درمانی می توانند سطح B1 فرد را کاهش دهند. داروهای ضد تشنج که برای صرع استفاده می شوند می توانند سطح B3 ، B6 و B9 را کاهش دهند. داروهای سل می توانند سطوح پایین B3 و B6 را ایجاد کنند. برخی از داروهای ضد سرطان می توانند سطح B9 را کاهش دهند. برخی از داروها برای کولیت زخمی می توانند سطح ویتامین B9 را کاهش دهند. برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای زخم ، دیابت یا رفلاکس معده می توانند سطح B12 را کاهش دهند.

کدام غذاها حاوی ویتامین B هستند؟

برخی از غذاها حاوی چندین ویتامین B هستند ، و یک فرد برای مصرف هشت نوع از این ویتامین ها به انواع غذاها نیاز دارد. محصولات حیوانی منبع اصلی ویتامین B هستند ، بنابراین افرادی که رژیم غذایی محدودی دارند باید اقدامات لازم را برای اطمینان از دریافت کافی هر ویتامین از منابع مختلف غذایی انجام دهند. بهترین منابع ویتامین B عبارتند از گوشت گاو ، ماهی ، آووکادو ، سبزیجات ، آجیل ، غلات ، غلات ، محصولات لبنی ، نان و غلات غنی شده و قارچ.

آیا به مکمل ویتامین B نیاز دارید؟

بهترین راه برای دریافت این ویتامین ها رژیم غذایی است. اگر رژیم غذایی شما حاوی ویتامین B نیست ، می توانید مکمل مصرف کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس

بعید است که افراد ویتامین B زیادی از رژیم غذایی خود دریافت کنند. این به این دلیل است که ویتامین B محلول در آب است. یعنی در بدن ذخیره نمی شوند ، روزانه از طریق ما دفع می شوند.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید