مقامات آمریکایی می گویند که بایدن وجوه مسدود شده را در اختیار افغانستان قرار نخواهد داد


این تصمیم منعکس کننده نشانه های اولیه پیشرفت در مذاکرات ایالات متحده و طالبان است و ضربه ای به امیدها برای بهبود اقتصادی در افغانستان وارد می کند، جایی که میلیون ها نفر هر ساله تحت حکومت این گروه با گرسنگی مواجه می شوند.

حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا که در اواخر ماه گذشته منجر به کشته شدن الظواهری شد، اختلافات عمیق در جنبش را آشکار کرد و نگرانی غرب را در مورد تجدید تروریسم جهانی که از افغانستان سرچشمه می گرفت، افزایش داد.

الظواهری با خانواده اش در مرکز کابل و در کنار مهمان خانه سراج الدین حقانی، وزیر داخله قدرتمند طالبان زندگی می کرد. پس از حمله ای که منجر به کشته شدن رهبر القاعده شد، ایالات متحده مذاکرات با مقامات بانک طالبان را به حالت تعلیق درآورد و استفاده از برخی منابع مالی برای کمک یا سایر عملیات برای ایجاد ثبات در اقتصاد افغانستان را رد کرد، زیرا قبلاً نشان داده بود که این ممکن است یک گزینه باشد.

بانک مرکزی افغانستان برای از سرگیری فعالیت های کلیدی با هدف مهار تورم فزاینده، تثبیت نرخ ارز، و احیای اقتصاد متزلزل به این بودجه نیاز دارد.

تام وست، نماینده ایالات متحده، در بیانیه ای به وال استریت ژورنال گفت: «ما افزایش سرمایه بانک مرکزی افغانستان را یک گزینه کوتاه مدت نمی بینیم.

وست قبل از رسیدن به این نتیجه چندین ماه با مقامات بانک درگیر بود.

او گفت: «ما مطمئن نیستیم که این نهاد ضمانت‌ها و نظارت برای مدیریت مسئولانه دارایی‌ها را داشته باشد،» و افزود: «نیازی به گفتن نیست که پناه دادن طالبان به ایمن الظواهری، رهبر القاعده، نگرانی‌های عمیقی را در مورد این جدایی ایجاد می‌کند.» در حال تقویت هستیم. کمک مالی به گروه های تروریستی

ایالات متحده بزرگترین کمک کننده در افغانستان است و کمک های مالی از طریق سازمان های بین المللی و گروه های کمک کننده توزیع می شود.

دولت بایدن پیشتر اعلام کرد که قصد دارد نیمی از حدود ۷ میلیارد دلار پول نقد خود را در اختیار مردم افغانستان قرار دهد و مابقی را در انتظار پرداخت غرامت توسط بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر کنار بگذارد.

کاخ سفید در نظر داشت از یک صندوق امانی پیشنهادی ۳.۵ میلیارد دلاری برای افغانستان برای پرداخت کمک های بشردوستانه و تزریق پول به بانک مرکزی افغانستان استفاده کند، مشروط بر اینکه نحوه استفاده از این پول را تضمین کند. هر دو گزینه در حال حاضر از روی میز خارج هستند.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت که دولت به گفتگوهای طولانی مدت با سایر کشورهای خارجی در مورد ایجاد صندوقی برای مدیریت ذخایر برای مردم افغانستان ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: رویکرد ما که همواره بر یافتن راهی برای کمک مالی به مردم افغانستان بوده و در عین حال به نفع طالبان نبوده، تغییری نکرده است.

شاه محرابی، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی افغانستان که در زمان سقوط جمهوری مورد حمایت ایالات متحده منصوب شد، گفت که تصمیم برای نگه داشتن این پول در خاک ایالات متحده می تواند عواقب جدی برای زندگی واقعی مردم افغانستان داشته باشد.

محرابی، استاد اقتصاد در کالج مونتگومری در مریلند، گفت: “بسیاری از زنان و کودکان فقیر نمی توانند نان و سایر ملزومات زندگی بخرند. کشور به کمک های بشردوستانه وابسته است و این راه حل نیست.”

وی افزود: این ذخایر متعلق به بانک مرکزی است و باید برای سیاست های پولی استفاده شود.

آخرین شکست در روابط بین حاکمان جدید افغانستان و غرب در حالی رخ می دهد که طالبان یک سال از بازگشت خود به قدرت را پس از سرنگونی دولت تحت حمایت ایالات متحده در کابل جشن می گیرند.

علیرغم امیدهای اولیه مبنی بر تغییر طالبان، این گروه برخی از اقدامات مشابهی را ارائه کرد که به انزوای آنها در آخرین دوره قدرتشان در ۲۰ سال پیش کمک کرد. از جمله ممنوعیت رفتن دختران به مدرسه بعد از کلاس ششم، دور نگه داشتن زنان از اکثر مشاغل دولتی و ممنوعیت زنان از سفر بدون همراه.

مقامات ایالات متحده نشان داده اند که هیچ گونه تعامل برنامه ریزی شده ای بین ایالات متحده و طالبان در مورد سایر موضوعات مورد علاقه مشترک وجود ندارد.

یکی از مهمترین مسائل در واشنگتن آزادی مارک فریکس، پیمانکار آمریکایی است که بیش از دو سال است که در دست طالبان است. در مقابل، طالبان خواستار آزادی بشیر نورزی، یک قاچاقچی افغانی مرتبط با طالبان هستند. نورزی در حال حاضر به دلیل تلاش برای قاچاق ۵۰ میلیون دلاری هروئین به این کشور در حال گذراندن حبس ابد در ایالات متحده است.

طالبان مشتاق به رسمیت شناختن بین المللی و همچنین لغو تحریم ها و آزادسازی میلیاردها دلار از دارایی های بانک مرکزی مورد نیاز برای ثبات اقتصاد هستند. تورم در حال افزایش است، سیستم بانکی بد کار می کند، و شرکت های خارجی به طور گسترده ای از تجارت با افغانستان اجتناب می کنند تا مبادا با تحریم های بین المللی که رهبری طالبان را هدف قرار می دهد، مغایرت داشته باشد.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که بیش از ۹۰ درصد جمعیت افغانستان فاقد غذای کافی هستند و نزدیک به نیمی از مردم با گرسنگی شدید مواجه هستند.

از زمان عقب نشینی در سال گذشته، ایالات متحده اقداماتی را برای رسیدگی به وضعیت اضطراری فاجعه بار انسانی در افغانستان انجام داده است. این بزرگترین کمک کننده است که سال گذشته بیش از ۷۷۴ میلیون دلار به کشور وعده داده شده است.

از زمان به دست گرفتن قدرت به زور در آگوست ۲۰۲۱، طالبان محدودیت‌های شدیدی را بر زنان اعمال کرده‌اند، زیرا تلاش می‌کنند روابط دوستانه با واشنگتن و سایر دولت‌هایی که ارتش‌هایشان قبلاً جنگیده‌اند، برقرار کنند.

یک نقاشی دیواری آبی و سفید که بر روی دیوارهای ویران شده بیرون وزارت امور خارجه در کابل کشیده شده است، اولویت را برای حاکمان افغانستان نشان می دهد: “امارت اسلامی افغانستان خواهان روابط مثبت و صلح آمیز با جهان است.”

این تنش پس از کشته شدن الظواهری توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در مرکز کابل در اواخر ماه جولای به طور کامل اعمال شد. طالبان به سرعت حمله در خاک افغانستان را محکوم کردند، اما چند روز طول کشید تا به ادعاهایی مبنی بر پناه دادن به رهبر تروریست توسط این گروه رسیدگی شود.

ابراهیم باهس می گوید: «سطحی از درک وجود دارد که مقابله با القاعده، به ویژه اگر توجیه خوبی وجود نداشته باشد، می تواند خطر تجزیه جنبش را به خطر بیندازد – و این مانع از هر نوع اقدام قوی می شود،» و این علیه القاعده خواهد بود. کارشناس افغان در گروه بین المللی بحران.

او می افزاید: «اگر القاعده رهبر جدیدی را انتخاب کند که در افغانستان نباشد، طالبان ممکن است نفس راحتی بکشند».

پس از این حمله، تظاهرات پراکنده ضد آمریکایی در مناطقی از کشور آغاز شد و واکنش رسمی طالبان پس از ورود آن مسکوت ماند. در بیانیه ای که پس از نشست اضطراری رهبران طالبان در شهر قندهار در جنوب این کشور منتشر شد، این جنبش اعلام کرد که از حضور الظواهری در کشور بی اطلاع بوده و در مورد مرگ وی در این حمله تحقیق خواهد کرد.

در بیانیه طالبان آمده است: «هیچ تهدیدی از سوی هیچ کشوری از جمله ایالات متحده آمریکا از خاک افغانستان وجود ندارد».

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر