میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده در 07 سپتامبر 2021

دیسک کمربند

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک ، مانند دیسک ، بشکند یا بیرون بیاید. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحاتی از غضروف به نام دیسک کمر وجود دارد. دیسک کمر به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند و می تواند به ستون فقرات فشار وارد کند. دیسک کمری دارای ساختار ژله ای است که از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد به دلیل وجود دیسک کمر می توانند درد زیادی داشته باشند که این امر باعث اختلال در فعالیت های روزانه آنها می شود.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که عدم توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. در صورت بیرون زدگی دیسک ، ماده دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی درمان کند که معمولاً طی 6 هفته با روش های غیر جراحی بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

نخاع و اعصاب. این “کابل های الکتریکی” از کانال نخاعی عبور کرده و پیام ها را از طریق عضلات مغز شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع به نخاع منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف ، گرد ، ضخامت حدود نیم اینچ هستند. دیسک های داخلی هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند.

Annulus fibrosus: این حلقه بیرونی هارد دیسک است.
Nucleus pulposus: این مرکز نرم و ژله مانند دیسک است.

دیسک کمربند

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره قسمت پایینی کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما اغلب در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا سیاتیک است. حدود 60-80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از درد کمر و پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر مردم تنها چند هفته یا چند ماه پس از درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

هنگامی که هسته ژله مانند از بین می رود یا حلقه خارجی به طور ناگهانی آسیب می بیند ، دیسک شروع به تبدیل شدن به فتق می کند. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. در صورت ادامه فشار ، یک هسته ژله مانند می تواند تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کرده یا باعث متورم شدن حلقه شود. این امر به ریشه های نخاع و اعصاب مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که باعث التهاب اعصاب می شود. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی یا ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک ها اغلب ناشی از ساییدگی و پارگی طبیعی ستون فقرات است. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای آب زیادی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری طبیعی ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. آسیب مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

برخی عوامل ممکن است خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان 20 تا 50 ساله بیشتر در معرض فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن بدن به جای عضلات پشت به جای پاها می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن: وزن اضافی فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • اقدامات مکرر که به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. بلند کردن و تکنیک های حرکت ایمن می توانند از پشت شما محافظت کنند.
 • رانندگی مکرر. نشستن طولانی مدت ، مانند ارتعاش موتور خودرو ، می تواند به ستون فقرات یا دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم می تواند از بسیاری از بیماری ها از جمله فتق دیسک جلوگیری کند.
 • سیگار کشیدن. تصور می شود که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش داده و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم فتق دیسک کمر

در بسیاری از موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد و سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا یک پا امتداد دارد.
 • بی حسی یا خارش پا
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت هنوز به قوت خود باقی است
 • فشردگی ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. اکثر بیماران معمولاً 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران هنگام بهبودی کمی درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً غیر جراحی است. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تختخواب برای یک تا دو روز معمولاً به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، پاهای خود را بیشتر ترک نکنید. هنگامی که فعالیت خود را از سر می گیرید ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • در طول روز آرام باشید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • همه فعالیتهای بدنی خود را کند کنید ، بخصوص بالا رفتن و جلو آمدن.
 • برای جلوگیری از حرکات دردناک ، برنامه روزانه خود را تغییر دهید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق دارویی شبیه کورتیزون در اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه دوره درمان بدون جراحی علائم دردناک را تسکین نداد یا در بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر. میکرو دیسکتومی رایج ترین روش درمان فتق دیسک است. جراحی دیسک میکروسکوپی با ایجاد یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. فتق دیسک همراه با قطعات اضافی که بر عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است به یک عمل بزرگتر نیاز باشد.

بهبود. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه پیاده روی ساده (30 دقیقه در روز) با تمرینات خاص را برای کمک به بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری به پشت و پاهای شما توصیه کند. برای کاهش خطر عود ضایعه در چند هفته اول پس از عمل ، از خم شدن ، بلند کردن یا پیچ خوردن خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی است و مطالب آن توسط وب سایت تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال این محتوای تبلیغاتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید