نقد و بررسی: Andor on Disney +


هرج و مرج در اطراف سرپوشیده این واقعی است. دیزنی جدید + جنگ ستارگان تونی گیلروی کارگردان، نامزد دریافت جایزه اسکار، فیلمنامه نویس این سریال است سه گانه پورن نویسنده و کارگردان مایکل کلیتون، تالیف مشترک با رژ لباین قطعا بهترین صحبت است جنگ ستارگان فیلم ها.

با پخش سه قسمتی خود، نه تنها اوج تلویزیون Disney+ در حال حاضر است، بلکه یکی از بهترین نمایش های نوشته شده سال است که اتفاقات را تغییر می دهد. جنگ ستارگان او قادر است بگوید چه زمانی از تغییر فرمول خود نمی ترسد و داستانی پیچیده را با تأکید بر داستان گویی ژانر بالغ روایت می کند.

سرپوشیده داستان کاسیان آندور (دیگو لونا)، یکی از قهرمانان داستان را روایت می کند. رژ لب و این نقش مهمی در این بود که چگونه شورش در جهان جنگ ستارگان همان کاری را که در فیلم های اصلی انجام می داد انجام می دهد. ما با کاسیان ملاقات می کنیم که او در حال تحقیق در مورد مکان خواهرش است که گمان می رود در یک فاحشه خانه در سیاره شرکتی که به آن نفوذ کرده است کار می کند.

دو افسر پلیس ناراضی پس از رد و بدل کردن چند ضربه در بار، کاسیان را در خیابان‌های بارانی تعقیب می‌کنند و سعی می‌کنند از نیرویی استفاده کنند که فکر می‌کنند می‌توانند او را شکست دهند، و قدرت خود را، که تنها چیزی است که باید تحمیل کنند. آنها با فرد اشتباهی مبارزه می کنند در حالی که کاسیان به سرعت میزها را برمی گرداند، اما یکی از افسران پس از کشمکش کوتاهی جان خود را از دست می دهد و کاسیان را مجبور می کند افسر بازمانده را بکشد زیرا او نمی تواند شاهدی بگذارد.

افتتاحیه، گشودن خشونت آمیز و اخلاقی مبهم از آنچه هست است جنگ ستارگان او ظاهر می شود. این بسیار جدید است، از اصطلاحات گرفته تا خیابان های بارانی و پانچوهایی که چنین مناسب هستند. بلید رانر زیبایی‌شناسی فرنچایز همیشه دارای یک قطب‌نمای اخلاقی سیاه و سفید بسیار ساده بوده است. افراد خوب و بد هستند که حتی با کد رنگی به راحتی از یکدیگر تشخیص داده می شوند. سرپوشیده با قاطعیت به خاکستری اخلاقی می پردازد و دوگانگی ساده بین خیر و شر را در حاشیه می گذارد تا داستانی در مورد شورش و اتفاقات ناخوشایندی که در هر دو طرف درگیری رخ می دهد را روایت کند.

گیلروی در مورد اینکه چگونه داستان در هسته خود درباره شورش و شورشیان واقعی در جنگ ستارگاناما به طور کلی، انقلاب چگونه از سرکوب ناشی می شود و چگونه توسعه می یابد. جنگ ستارگان جورج لوکاس خالق که همیشه بر اساس مبارزات و سیاست های واقعی زندگی است (علی رغم آنچه که برخی از طرفداران دوست دارند فکر کنند)، در به تصویر کشیدن شورش علیه یک ابرقدرت از جنگ ویتنام الهام گرفته است.

امپراتوری اقتدارگرای فاشیسم با الهام از رژیم های راست افراطی همیشه به تاریخ ما دامن زده است. آندور از طریق زیرمتن و جزئیات خود، آغازهای ظریف تر و تلخ تر مبارزه بین خیر و شر را در فیلم های اصلی بررسی می کند. سرخ یک به طور مشابه منجر به نتایج یکسان و سرپوشیدهبه عنوان پیش فرض خود، او از ایده هایی استفاده می کند که فیلم به فرانچایز ارائه کرده است.

سطح نوشتن چیزی است که باعث می شود این نمایش فقط برای آن خوب نباشد جنگ ستارگان اما یکی از بهترین های سال این بود که به شخصیت ها، انگیزه ها و داستان هایشان با یکدیگر فکر کنید. قسمت اول هر آنچه را که باید درباره شخصیت کاسیان بدانیم به ما می گوید. او مردی است که در حاشیه زندگی می کند. هرکسی را که ملاقات می کند یا مدیون است یا به نوعی ظلم می کند و آنقدر این کار را می کند که بعضی ها نمی خواهند کاری با او بکنند.

چندین بار گفته می شود که او یکی از افرادی است که به خاطر زندگی عاشقانه اش گرفتار شده است. وقتی او برای کمک به بیکس (آدریا آرجونا) می رود، این صحنه به بیننده نشان می دهد که آنها به وضوح چیزی در گذشته داشته اند و درست نبوده است، اما آنها هنوز هم نسبت به یکدیگر احساسات دارند. موقعیت فعلی و گذشته آنها تصمیمات آنها را تعیین می کند و بر وقایع سه قسمت اول تأثیر می گذارد، به طوری که پاداش عاطفی برای سفرهای واقعا خاص آنها به دست می آید.

زیرمتن و پیچیدگی این شخصیت‌ها در مقایسه با نمایش‌های قبلی جنگ ستارگان قابل توجه است، زیرا شخصیت‌ها اغلب احساس می‌کنند فقط برای خدمت به شخصیت‌های واقعاً مهم، مانند Boba Fett یا Obi-Wan Kenobi هستند. شخصیت های جانبی آندور برای ساختار داستان اهمیت دارند و به گونه ای استفاده می شوند که سفر شخصیت اصلی را غنی تر می کند.

“شرور” در قسمت اول اپیزود نمونه ای عالی از موفقیت این سریال است. سیریل (کایل سولر)، یک افسر شرکت، بر خلاف بسیاری از همکارانش، وقف کار خود است، در عین حال با تمام قدرت بوروکراتیک خود همدل است.

در گفت و گو با فرمانده خود در مورد تحقیقات در مورد مرگ دو افسر که توسط کاسیان به پایین کشیده شده بودند، به وی دستور داده شد که تحقیقات را متوقف کند زیرا بیش از آنچه که شایسته آن بود مشکلاتی ایجاد می کرد. مافوق او توضیح می دهند که دو افسر متوفی در مکانی بودند که از نظر فنی قرار نبود در سیاره خود باشند و اساساً سعی کردند از مرد اشتباه سوء استفاده کنند، با او جنگیدند و شکست خوردند. بهتر است آنها را به عنوان دو افسر که در تلاش برای کمک جان خود را از دست داده اند به تصویر بکشیم. فرمانده متوجه شد که لباس سیریل دوخته شده است، جزئیات کوچکی که اعتقاد مطلق او را به کاری که انجام می دهد نشان می دهد. او واقعاً برای این کار زندگی می کند و با وجود هشدارها سعی می کند این کار را انجام دهد. خنده دار است، اما همچنین به ما می گوید همه چیزهایی که باید در مورد یک شخصیت در یک صحنه بدانیم، و این سطح از نوشتن در کل نمایش نفوذ می کند.

آندور فوق‌العاده است و به طرفدارانی که دهه‌ها منتظر بودند، داستانی بالغ را در دنیایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، می‌دهد. از طراحی تولید آن با استفاده از جلوه‌های عملی بیشتر و ساختارهای فیزیکی واقعی، تا نویسندگی تا اجراهای آن از دیگو لونا و استلان اسکارسگارد – این یک سریال شگفت‌انگیز و کاملاً تحقق یافته است که همچنان در حال بهبود است.

Andor برای پخش در دیزنی + در دسترس استرژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر