نگرانی های تغذیه کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


میزان محدود شیردهی عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از پتانسیل آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف ، از دوران نوزادی تا دلایل مختلف ، هنوز از آن بی اطلاع هستند. آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

پس از شیردهی ، کاهش وزن ، سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن از دغدغه های اصلی متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، غافل از اینکه نیازهای تغذیه ای کودکان با بزرگسالان متفاوت است ، رژیم غذایی: نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود که می تواند در تمام مراحل زندگی بر او تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از سن بالا برای جلوگیری از سوء تغذیه یا اختلالات رشد ، از غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب استفاده کنند.

سوء تغذیه در کودکان می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، ویتامین D ، روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان بیشتر دیده می شود ، می تواند بر سطح هوش و فعالیتهای آینده زندگی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال از پیش دبستانی تا بلوغ) مراحل طبیعی رشد ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند ، رژیم غذایی آنها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و مکمل ها بدون تجویز پزشک استفاده نشوند. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D روی ، می تواند باعث مسمومیت در نوزاد شود که عوارض جانبی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد ، در گروه های سنتی مختلف متفاوت است ، غذاهای کم چرب برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از غذای کودک برای پیشگیری استفاده کرد. باید محدود شود ، اما ارزش دارد با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و ایجاد ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، در برخی از کودکان ، رفتارهای سوء تغذیه منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به تغذیه فرزندان است که منجر به واکنش کودکانه می شود.

چاقی مضاعف گاهی اوقات اضافه وزن در کودکان دو تا هفت ساله دیده می شود که باید برای انجام آزمایشات لازم جهت درمان به موقع برای درمان مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی عروقی بررسی شوند. دیابت و کوتاهی قد و عقب ماندگی رشد.

بنابراین ، به دلیل نمودار رشد طبیعی برای کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (از جمله نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، محصولات لبنی شیر ، گوشت و جایگزین ها) و کودک باید بخورد حداقل پنج وعده غذا در روز غذا بخورید (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. این می تواند روز شما را آماده کرده یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است نیاز به انرژی زیادی دارد ، خوردن سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند ، و لازم به ذکر است که این میان وعده تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد دارد و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شود.

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید