هزاران سودانی علیه رژیم نظامی تظاهرات کردندبه گزارش روزنامه القدس العربی، هزاران سودانی روز پنجشنبه با تظاهرات مخالفت خود را با حکومت نظامی در این کشور اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان در خارطوم پایتخت سودان قصد داشتند به سمت کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کنند که با پلیس و نیروهای امنیتی مواجه شدند.

این گزارش می افزاید که نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک آور، شلیک گلوله، بمب های صوتی و ماشین های آب پاش تلاش کردند تظاهرکنندگان را متفرق کنند. منابع محلی از زخمی شدن تعدادی از معترضان در خارطوم خبر دادند.

تظاهرکنندگان همچنین با سردادن شعارهایی علیه حکومت نظامی در سودان خواستار سرنگونی کودتای نظامی در این کشور و مجازات کودتاگران شدند.

تظاهرات علیه دخالت ارتش در امور دولت مدنی از اکتبر سال گذشته (مهر ۱۴۰۰) تقریباً هر روز در مناطق مختلف سودان برگزار شد.

صبح روز ۲۵ اکتبر سال گذشته، عبدالله حمدوک، نخست وزیر و چند تن از سیاستمداران سودانی دستگیر و حمدوک روز بعد آزاد شد.

در ۲۱ نوامبر، ارتشی که از طریق کودتا قدرت را به دست گرفت، با عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت منحل شده، به توافق رسید تا او را به پست خود بازگرداند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های سودان، این توافق بین نظامیان در شورای حاکم و نخست وزیر سابق صورت گرفت و حمدوک با مشورت همه نیروهای سیاسی به جز حزب «کنگره ملی» که در قدرت بود، دولت را تشکیل داد. در زمان عمر البشیر. خواهد داد.

گفته می شود که نظامیان و حمدوک بر سر چند موضوع دیگر از جمله آزادی تمامی زندانیان سیاسی به توافق رسیده بودند، اما حمدوک در تاریخ ۲ ژانویه از سمت خود استعفا داد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر