وزیر خارجه عراق گفت: مذاکرات ایران و عربستان ادامه خواهد داشتتهران و ریاض در سال ۲۰۱۶ پس از اعدام روحانی برجسته شیعه شیخ نمر باقر النمر توسط ریاض، روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند. دو طرف بر سر جنگ یمن نیز با هم اختلاف دارند.

آنها مذاکراتی را با هدف کاهش تنش ها در آوریل ۲۰۲۰ آغاز کردند و تاکنون چهار دور از این مذاکرات را قبل از تعلیق ایران در اواسط مارس سال جاری برگزار کرده اند.

و این دیپلمات عراقی روز چهارشنبه گفت که تاکنون مذاکراتی بین نمایندگان سرویس های امنیتی ایران و عربستان و وزارت امور خارجه ایران انجام شده است.

حسین این اظهارات را در نشست خبری مشترک با حسین امیرآباد لاهیان، همتای ایرانی خود در تهران، پایتخت این کشور بیان کرد.

وزیر عراق گفت: امنیت ایران و عراق مهم و مرتبط با امنیت منطقه است.

ایران و عراق همسایه هستند و روابط قوی دارند. حسین با اشاره به شکایات ایران در خصوص برخی مسائل امنیتی خاطرنشان کرد: زمانی که مشکل امنیتی پیش می آید باید راه گفت و گو را طی کنیم.

وی گفت: گفتگوهایش با امیرآباد لاهیان شامل سوریه، افغانستان و یمن نیز بوده است.

در رابطه با افغانستان، ایران و عراق هم نظر دارند که باید یک دولت فراگیر متشکل از همه گروه‌ها و اقوام افغانستان تشکیل شود، زیرا افغانستان به ثبات نیاز دارد.

حسین گفت که ثبات در سوریه نیز ضروری است زیرا بر ثبات عراق نیز تأثیر می گذارد.

وزیر امور خارجه عراق نیز در مورد یمن گفت که کشورش از آتش بس دو ماهه در آنجا که اوایل ماه جاری اجرایی شد استقبال می کند و ابراز امیدواری کرد که رنج یمنی ها از طریق مذاکره پایان یابد.

۴۱۹۴ ** ۱۴۲۴