ویتامین ب کمپلکس چیست؟ |: شرکت داروسازی پوریتب گستر


ویتامین B از هشت ویتامین تشکیل شده است. ویتامین تیامین یا B1 برای رشد و عملکرد سالم اندام ها ، از جمله مغز و قلب ، حیاتی است. ویتامین B2 یا ریبوفلاوین ، که بدن برای تجزیه چربی ها و داروها به آن نیاز دارد. ویتامین B3 یا نیاسین برای حفظ سلامت پوست ، اعصاب و هضم مورد نیاز است. گاهی پزشکان دوزهای بالای نیاسین را برای کاهش کلسترول تجویز می کنند.

ویتامین B-5 یا اسید پانتوتنیک برای سلامت سیستم عصبی مغز ضروری است. ویتامین B-6 یا پیریدوکسین به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز جدیدی ایجاد کند که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ویتامین B-7 یا بیوتین برای سلامت مو ، ناخن و اعصاب ضروری است. ویتامین B-9 یا اسید فولیک برای ساخت DNA استفاده می شود. اسید فولیک می تواند خطر برخی از نقایص مادرزادی در دوران بارداری را کاهش دهد. ویتامین B-12 یا کوبالامین برای عصب و سلولهای خونی مورد نیاز است. سطوح کافی B12 نیز از کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین جلوگیری می کند.

چقدر ویتامین ب کمپلکس نیاز دارید؟

دوز توصیه شده روزانه از هر ویتامین گروه B.
B-1: 1.2 میلی گرم
B-2: 1.3 میلی گرم
B-3: 16 میلی گرم
B-5: 5 میلی گرم
B-6: 1.3 میلی گرم
بیوتین – 30 میکروگرم
اسید فولیک – 400 میکروگرم
B-12: 2.4 میکروگرم

کمپلکس ویتامین B

تشخیص کمبود ویتامین B

اکثر مردم با خوردن رژیم غذایی متعادل ویتامین B کافی دریافت می کنند. با این حال ، می توان کمبود آن را نیز مشاهده کرد. بثورات پوستی ، ترک در اطراف دهان ، پوسته پوسته شدن لب ها ، تورم زبان ، خستگی ، ضعف ، کم خونی ، گیجی ، تحریک پذیری یا افسردگی ، تهوع ، درد شکم ، اسهال ، یبوست ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا یا دست ها. نشانه عدم مصرف کافی ویتامین B اما این علائم همزمان با بسیاری از بیماریهای زمینه ای دیگر است. پزشک شما آن را تشخیص داده و مراحل بعدی را پیشنهاد می کند. در صورت عدم درمان ، کمبود ویتامین B می تواند خطر کم خونی ، مشکلات گوارشی ، مشکلات پوستی ، عفونت ها و نوروپاتی محیطی را افزایش دهد. کمبود ویتامین B12 می تواند خطر ابتلا به اختلالات عصبی و روانی را افزایش دهد. نوزادان متولد شده از زنان با کمبود اسید فولیک در دوران بارداری بیشتر مستعد نقایص مادرزادی هستند.

چه کسی باید ویتامین B کمپلکس مصرف کند؟

زنان حامله

زنان باردار می توانند از مکمل های ویتامین B کمپلکس استفاده کنند. ویتامین B در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد ، زمانی که یک زن باید روزانه حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کند. در حالت ایده آل ، این اتفاق ماه ها قبل از بارداری نیز رخ می دهد. زنان باردار باید از اسید فولیک از منابع غذایی استفاده کنند. مقدار توصیه شده اسید فولیک یا اسید فولیک خطر ناهنجاری های مادرزادی مغز و نخاع را کاهش می دهد. زنان باردار نیز به مقدار زیادی ویتامین B12 نیاز دارند. مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به از دست دادن زودرس حاملگی ، وزن کم ، فشار خون بالا و ناهنجاری های جنین در زنان شود.

گیاهخواران

افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند از گوشت ، از جمله گوشت گاو ، مرغ و ماهی استفاده نمی کنند. رژیم های گیاهی می توانند خطر کمبود B12 را در افراد افزایش دهند. این ویتامین در بسیاری از غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. افرادی که تخم مرغ و محصولات لبنی مصرف می کنند ، می توانند B12 مورد نیاز خود را از این غذاها دریافت کنند ، اما کسانی که هیچ گونه فرآورده حیوانی نمی خورند ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند.

بیایید با کپسول Health Brest Complex B آشنا شویم

بعد از عمل بای پس معده

افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند اغلب به مکمل نیاز دارند. مطالعات نشان می دهد که این جراحی نیاز فرد به B12 را افزایش می دهد. شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از افراد به مولتی ویتامین حاوی ویتامین B کمپلکس و سایر مواد مغذی ، حداقل در کوتاه مدت ، پس از عمل جراحی نیاز دارند.

مسن

افراد بالای 65 سال: می توانند از مکمل ویتامین B کمپلکس استفاده کنند. مطالعات نشان می دهد افراد مسن بیشتر در معرض کمبود ویتامین B12 هستند. برخی شواهد نشان می دهد که منابع B12 ممکن است به کند شدن پیری مغز کمک کند. سطوح پایین B12 و اسید فولیک ممکن است با افسردگی در افراد مسن مرتبط باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید