پاکستان اجازه داد و ستد با ایران را تحت مکانیسم تجارت پایاپای مجاز می‌داندوزارت بازرگانی پاکستان یک دستور نظارتی قانونی (SRO) صادر کرده است که به طور رسمی اجازه تجارت مبادله ای با ایران را می دهد.

این وزارتخانه گفت: “تجارت مبادله ای برای افزایش تجارت منطقه ای برای غلبه بر چالش های ارزی و سایر چالش ها اهمیت زیادی دارد.”

رحیم حیات قریشی، سفیر پاکستان در ایران، این تصمیم را یک اتفاق خوشایند توصیف کرد و گفت: سفارت با همکاری وزارتخانه، وزارتخانه ها و سایر نهادهای ذیربط آن را پیگیری می کند. این امر باعث افزایش صادرات ما به ایران به ویژه برنج خواهد شد.»

قریشی از بخش خصوصی خواست به جلو حرکت کنند و از این فرصت استفاده کنند.

وی تصریح کرد که سفارت آماده ارائه هرگونه کمک ممکن به بخش خصوصی در این زمینه خواهد بود. سفارت مشتاقانه منتظر میزبانی اتاق های مختلف به ویژه انجمن صادرکنندگان برنج پاکستان (REAP) در تهران است تا صادرات ما به ایران را تقویت کند.

در همین حال، جامعه تجاری در بلوچستان با درخواست از هیئت فدرال درآمد (FBR) برای اتخاذ تدابیر فوری برای اجرای این تصمیم از طریق گمرک در مناطق مرزی، از شانس مبادله تجاری با ایران استقبال کردند.

در بیانیه ای که فیدا حسین دشتی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع بلوچستان کویته صادر کرد، گفت که تصمیم مبادله ای با ایجاد فرصت های شغلی برای تجار کوچک محلی، فعالیت های تجاری با ایران را افزایش می دهد.

پوشش قانونی داده شده به تجارت مبادله ای یکی از نیازهای اصلی جامعه تجاری در بلوچستان بوده است.

این تصمیم در تسهیل کار ساکنان محلی فقیر نزدیک مناطق مرزی با ایران مفید خواهد بود.

صادرکنندگان بلوچستان فرصت بی نظیری برای تجارت پایاپای با کشور همسایه دارند.

با توجه به مذاکرات مفصلی که شامل ذینفعان مربوطه از بخش های دولتی و خصوصی بود، بانک دولتی پاکستان پیشنهادی را برای ایجاد مکانیسم تجارت مبادله ای بین پاکستان و ایران به عنوان بهترین گزینه قابل اجرا تصویب کرد.

ویدا افزود که FBR باید نقش مهم خود را در ایجاد زیرساخت‌های لازم و پرسنل گمرکی برای اطمینان از اجرای بی‌نظیر قرارداد مبادله تجاری بین دو کشور ایفا کند.

وی افزود که دو دولت متعهد شده اند که ترتیبات مبادله تجاری را با مشارکت سایر اتاق ها گسترش دهند.

۲۷۲ ** ۲۰۵۰

ما را در توییتر @IrnaEnglish دنبال کنید

ما را در توییتر @IrnaEnglish دنبال کنید