پتروشیمی و معدن: عصای جادویی ایران در غلبه بر تحریم هاایران در آن دوره بیش از ۲۲.۶ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و روغن پایه صادر کرد که نسبت به سال قبل از آن ۱۵.۶ میلیارد دلار بود. فروش فلزات با رشد ۷۹ درصدی به ۱۱.۵ میلیارد دلار رسید.

صنایع پتروشیمی و معدنی به عنوان محور اصلی تلاش‌های ایران برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود به دور از نفت و مقاوم‌سازی آن در برابر شوک‌های خارجی و مهم‌تر از همه تحریم‌های آمریکا مطرح شده‌اند.

تشدید صادرات پتروشیمی و مواد معدنی گواهی بر تغییر چشم‌انداز صنعتی ایران است زیرا مقامات بالاتر از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای بر لزوم حرکت به سمت فروش محصولات با ارزش افزوده به جای نفت خام تاکید کرده‌اند. .

صنایع پتروشیمی و معدنی ایران نیز مانند صنعت نفت، مشمول تحریم های آمریکا هستند، اما تنوع بسیار زیاد محصولات و تقاضای بالای بین المللی آنها را مشمول تحریم نمی کند.

تلاش برای تقویت صادرات غیرنفتی شامل ورود به بازارهای جدید بود. طیف گسترده ای از این بازارها و محصولاتی که با آنها سروکار دارند، راحت تر از قرار گرفتن در معرض تحریم های غیرقانونی ایالات متحده پنهان می شوند تا درجات نفت.

تعداد اقلام موجود در فهرست صادراتی ایران در سال گذشته به بیش از ۳۰ مورد رسید.

درآمد صادرات گاز با ۸۴ درصد افزایش به ۴.۸ میلیارد دلار رسید که ترکیه و عراق بازارهای اصلی ایران هستند. فروش متانول ۸۸ درصد افزایش یافت و به ۱.۹ میلیارد دلار رسید. ایران بزرگترین صادرکننده متانول به چین و بزرگترین واردکننده در جهان است و حدود ۶۰ درصد مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است.

چین همچنین بزرگترین واردکننده پلی اتیلن، رایج ترین نوع پلاستیک است. مجموع صادرات این ماده در چهار گرید ایران در این مدت از مرز ۳.۷ میلیارد دلار گذشت.

صادرات پروپان با رشد ۸۸ درصدی به ۱.۶ میلیارد دلار، صادرات بوتان با ۹۹ درصد رشد به بیش از ۱ میلیارد دلار و فروش اوره با رشد ۱۴۲ درصدی به ۱.۵ میلیارد دلار رسید. ایران همچنین ۱.۲ میلیارد دلار قیر و ۷۱۵ میلیون دلار بنزین فروخته است، سوختی استراتژیک که این کشور در شرایط تحریم به خودکفایی رسیده است.

در بخش معدن، فروش فلزات بیش از ۹۰ درصد افزایش یافت و به ۱۰.۴ میلیارد دلار رسید. در این مدت بیش از یک میلیارد دلار محصولات غیرفلزی نیز صادر شد.

ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ فولاد است و قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن از این فلز را صادر کند.

تولیدات کشاورزی آن نیز بسیار زیاد است. این کشور بزرگترین تولید کننده پسته در جهان است، اما این وضعیت توسط ایالات متحده تهدید می شود. در سال گذشته، صادرات محبوب با ۳۵ درصد کاهش به ۶۵۶ میلیون دلار رسید. در مجموع، ایران در ۱۱ ماهه سال گذشته ۴.۷ میلیارد دلار محصولات کشاورزی صادر کرده است که نسبت به سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشته است.

صادرات صنایع دستی با رشد ۱۱۹ درصدی به ۱۲۲ میلیون دلار رسید، اما فروش فرش دستباف که زمانی یکی از اصلی‌ترین صادرات غیرنفتی ایران بود، به ۵۶ میلیون دلار کاهش یافت.

صادرات صنعتی شامل پلیمرها، منسوجات، پوشاک، کفش، ماشین آلات و تجهیزات، لوازم خانگی، محصولات الکتریکی و الکترونیکی، محصولات سلولزی، وسایل نقلیه و دارویی بیش از ۴ میلیارد دلار درآمد داشته که نسبت به سال گذشته ۳۱ درصد رشد داشته است.

۹۴۱۶ ** ۲۰۵۰

ما را در توییتر دنبال کنید جاسازی توییت