پرهیز از رژیم غذایی در صورت کم کاری تیروئید شرکت دارویی پوریتب گستر


غذایی که می خورید بر غده تیروئید و همچنین توانایی شما در استفاده از هورمون تیروئید تأثیر می گذارد. بنابراین ، اگر می خواهید کم کاری تیروئید خود را کنترل کنید ، از غذاهای زیر اجتناب کنید:
برخی از غذاها ، مانند گوشت و سبزیجات چرب ، می توانند در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کنند. کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند به یک بیماری پیچیده تبدیل شود که مدیریت و کنترل آن دشوار است. غذایی که می خوریم می تواند در درمان این بیماری اختلال ایجاد کند. برخی از غذاها بر عملکرد غده تیروئید تأثیر زیادی می گذارد و برخی از غذاها ممکن است توانایی بدن در جذب هورمون های جایگزین مورد استفاده در درمان تیروئید را کاهش دهد.
به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، بیش از 12 درصد از جمعیت آمریکا می توانند در مرحله ای از زندگی خود به بیماری تیروئید مبتلا شوند.

مواد مضر برای کم کاری تیروئید

مانند سایر بیماریها ، برخی عوامل ، از جمله سابقه خانوادگی: محیط ، خارج از کنترل شما هستند. اما رژیم غذایی نقش دارد – از آنجا که شما مسئول بشقاب خود هستید ، می توانید تصمیم بگیرید که کدام غذاها را برای عملکرد تیروئید بخورید.
برخی از غذاهای موجود در این لیست ممکن است عجیب به نظر برسند ، مانند فیبر و قهوه ، زیرا برخی رژیم های غذایی سالم تلقی می شوند: غذاهای بی ضرر. شما می توانید از این گروه های غذایی لذت ببرید ، اما رژیم متعادل در مدیریت و کنترل کم کاری تیروئید بسیار مهم است. برخی از غذاهایی که به هیچ گروه غذایی تعلق ندارند باید حذف شوند یا کمتر مصرف شوند. این غذاها شامل فست فود ، غذاهای سرخ شده آماده ، غذاهای فرآوری شده حاوی نمک و غذاهای شیرین مانند کیک ، کلوچه ، بستنی و الکل است.
بنابراین در حالی که هیچ چیزی جز کم کاری تیروئید نمی تواند حال شما را بهتر کند ، غذا خوردن درست در حضور بیماری می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند. در اینجا برخی از غذاهایی که باید در هنگام مدیریت یا کنترل کم کاری تیروئید از آنها اجتناب یا کاهش دهید ، آورده شده است.

کم کاری تیروئید

غذاهای سویا مانند توفو و میسو

نگرانی هایی در مورد اثرات منفی ترکیب سویا به نام ایزوفلاوین بر غده تیروئید وجود دارد. برخی از محققان معتقدند که مصرف زیاد سویا ممکن است خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد. مطالعه ای که در مجله Science Reports منتشر شد نشان داد که سویا بر هورمون های تیروئید تأثیر نمی گذارد و حتی سطح هورمون های تحریک کننده تیروئید را افزایش می دهد.
بنابراین ، هیچ دستورالعمل غذایی خاصی وجود ندارد ، اما برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف سویا ممکن است توانایی بدن در جذب داروهای تیروئید را مختل کند. به همین دلیل باید 4 ساعت پس از خوردن غذای سویا منتظر بمانید و سپس دارو را مصرف کنید. بهتر است در مورد استفاده از سویا با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و گل کلم

سبزیجات کلم ، مانند کلم بروکلی و کلم ، سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند که می توانند در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کنند ، به ویژه اگر کمبود ید دارید. بنابراین ، اگر این سبزی را می خورید ، بهتر است مصرف کلم بروکسل ، کلم ، گل کلم ، کلم و شلغم را کاهش دهید ، زیرا تحقیقات نشان می دهد که خوردن این سبزیجات می تواند توانایی غده تیروئید در استفاده از ید را افزایش دهد. به با این حال ، طبق گفته کلینیک مایو ، مقدار قابل توجهی سبزیجات کلم برای تأثیر بر جذب ید مورد نیاز است.
اگر کم کاری تیروئید کمبود ید دارید ، مواردی وجود دارد که می توانید به درستی این سبزیجات را بخورید تا کمتر به شما آسیب برساند. تهیه این نوع سبزیجات می تواند تأثیر آن بر غده تیروئید را کاهش دهد.مصرف روزانه 150 گرم سبزیجات پخته می تواند مفید باشد ، زیرا این مقدار هیچگونه عوارض جانبی روی کار غده تیروئید ندارد.

گرسنه شوید: کپسول اسید فولیک + زنده ماندن ید

گلوتن موجود در نان ، ماکارونی و برنج

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند گلوتن (پروتئینی که در غذاهای فرآوری شده از گندم ، جو و سایر غلات یافت می شود) را به حداقل برسانند. اگر بیماری سلیاک دارید ، گلوتن می تواند روده کوچک را تحریک کند و جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را متوقف کند.
مقاله ای در سال 2017 نشان داد که کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک اغلب همراه هستند. اگرچه هیچ تحقیقی نشان نداده است که رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند بیماری تیروئید را درمان کند ، اما می توانید از پزشک خود بخواهید گلوتن را حذف کرده یا آزمایش بیماری سلیاک را انجام دهد.
اگر می خواهید غذاهای غنی از گلوتن بخورید ، مراقب انتخاب غذاهایی باشید که حاوی غلات کامل هستند ، مانند نان ، ماکارونی ، برنج که فیبر بالایی دارند و سایر مواد مغذی که می توانند بی نظمی های روده را بهبود بخشند (علامت رایج کم کاری تیروئید). به برای جلوگیری از جذب هورمون تیروئید ، حتما یا بعد از رژیم غذایی با فیبر بالا از داروهای ضد فشار خون استفاده کنید.

غذاهای بدون چربی مانند کره ، گوشت های چرب و غذاهای سرخ شده

قرصها توانایی بدن در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را مختل می کنند. سرخس ها همچنین می توانند در عملکرد غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. برخی از متخصصان بهداشت توصیه می کنند از غذاهای سرخ کرده خودداری کنید ، مصرف چربی هایی مانند کره ، سس مایونز ، مارگارین و گوشت بدون چربی را کاهش دهید.

غذاهای شیرین مانند شکلات و کیک

کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کند می کند. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید ، به راحتی وزن خود را افزایش داده و چند کیلوگرم اضافه وزن خواهید داشت. می توانید از غذاهای شیرین پرهیز کنید زیرا کالری بالایی دارند و مواد مغذی ندارند. بنابراین ، بهتر است میزان قند مصرفی خود را کاهش دهید یا سعی کنید این نوع غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید ، اما آنها را حذف کنید.

غذای فرآوری شده و یخ زده

غذاهای فرآوری شده دارای مقدار زیادی سدیم هستند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از سدیم خودداری کنند. کم کاری تیروئید خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و سدیم زیاد می تواند این خطر را افزایش دهد.
برچسب “ارزش غذایی” روی بسته بندی غذاهای فرآوری شده را بخوانید تا کمترین غذاهای غنی از سدیم را پیدا کنید. به گفته انجمن قلب آمریکا ، افرادی که در معرض خطر بالای فشار خون هستند باید مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

فیبر زیاد در لوبیا ، غلات و سبزیجات یافت می شود

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است ، اما خوردن زیاد آن می تواند درمان کم کاری تیروئید را مشکل کند. طبق رژیم غذایی دولت ایالات متحده ، افراد بالای 50 سال باید روزانه 25 تا 38 گرم فیبر مصرف کنند. بالاتر از این سطح ، میزان فیبر موجود در سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا ، حبوبات می تواند بر سیستم گوارشی تأثیر بگذارد ، از جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید جلوگیری می کند.

قهوه. صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند

مطالعه ای در مجله Thyroid نشان داد که کافئین از جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید جلوگیری می کند. برخی از افرادی که داروهای تیروئید را با قهوه در صبحانه مصرف می کنند ، سطح تیروئید غیرقابل کنترل دارند. حالا باید به این افراد بگویم “داروهای تیروئید را فقط با آب مصرف کنید”. شما باید حداقل 30 دقیقه پس از مصرف دارو صبر کنید ، سپس یک فنجان قهوه بنوشید.

مصرف الکل غده تیروئید را مختل می کند

مصرف الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی تولید هورمون تیروئید را مختل کند. الکل برای غده تیروئید مضر است و توانایی بدن در استفاده از هورمون تیروئید را سرکوب می کند. در حقیقت ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از الکل به طور کامل اجتناب کنند یا مصرف آن را به حداقل برسانند.

برگزار کننده: زهرا محبی
منبع: سلامت روزانه:

دیدگاهتان را بنویسید