چرا آمریکا همچنان از جنگ یمن به رهبری عربستان سعودی حمایت می کند؟CounterPunch توضیح می دهد که چرا آمریکا با وجود این واقعیت که “سعودی ها دوستان آمریکا نیستند” این کار را انجام می دهد.

این سایت به نقل از وال استریت ژورنال می‌گوید که حاکمان سعودی و اماراتی «حکام واقعی، ولیعهد محمد بن سلمان (MBS) و ولیعهد محمد بن زاید (MBZ) از جو بایدن، رئیس‌جمهور تماس تلفنی دریافت نمی‌کنند. “

به گزارش کانترپانچ، بایدن می خواهد با آنها در مورد قیمت نفت صحبت کند که در پی درگیری روسیه و اوکراین که در ۲۴ فوریه آغاز شد، به حداقل ۱۲۰ دلار در هر بشکه جهش کرده است.

تقریباً دو هفته پس از آغاز عملیات نظامی روسیه، بایدن واردات نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ روسیه را به عنوان بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو به دلیل درگیری در اوکراین ممنوع کرد. این اقدام باعث افزایش قیمت بنزین در ایالات متحده شد، که به سطوحی رسیده است که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ مشاهده نشده است، زیرا بنزین به “گران ترین بنزین در تاریخ ایالات متحده” تبدیل شده است.

این سایت می‌گوید بایدن از بن سلمان و بن زاید می‌خواهد «تولید نفت خود را برای جبران افزایش قیمت در پمپ بنزین افزایش دهند» و پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا را «فرصتی بزرگ» توصیف کرد. CounterPunch به تصمیم اوپک پلاس در ۲ مارس از تولیدکنندگان بزرگ نفت از جمله روسیه برای پایبندی به توافق سال گذشته خود مبنی بر حفظ تولید روزانه ۴۰۰۰۰۰ بشکه اشاره دارد.

نقش آمریکا در جنگ یمن

از آغاز جنگ یمن که به گفته سازمان ملل متحد صدها هزار یمنی را به دلایل مستقیم و غیرمستقیم کشته است، ایالات متحده در این درگیری شریک بوده است. این کشور به ائتلاف تحت رهبری عربستان اطلاعاتی، کمک های هدف گیری و تدارکات از جمله موارد دیگر ارائه کرده است. دولت بایدن علیرغم وعده پایان دادن به حمایت آمریکا از «عملیات تهاجمی» در یمن، «به فروش مقادیر انبوه تسلیحات به سعودی‌ها و اماراتی‌ها و ارائه خدمات ضروری و قطعات یدکی به هواپیماهای جنگی ائتلاف ادامه می‌دهد».

و در فوریه گذشته، ایالات متحده جت های جنگنده را برای محافظت از عربستان سعودی و امارات در برابر حملات تلافی جویانه در یمن فرستاد.

حمایت دولت بایدن از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در حالی صورت می گیرد که قانونگذاران آمریکایی برای قطعنامه جدید اختیارات جنگی (WPR) تلاش می کنند که به همه کمک ها به درگیری یمن پایان می دهد. همچنین تلاش‌هایی برای لغو وتوی رئیس‌جمهور ایالات متحده صورت گرفته است، به طوری که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق یک بار قطعنامه قبلی مربوط به نیروی جنگی را که کنگره در سال ۲۰۱۹ تصویب کرده بود وتو کرد و انتظار می‌رود بایدن نیز همین کار را انجام دهد.

تلاش‌ها برای پایان دادن به کمک‌ها به عربستان سعودی تاکنون ثمربخش نبوده است. CounterPunch معتقد است که یک “انقلاب مصرف کننده” می تواند به حمایت ایالات متحده پایان دهد، زیرا “لابی پیمانکاران دفاعی با WPR جدیدی که فروش تسلیحات به سعودی ها و اماراتی ها را قطع می کند، مخالفت شدیدی خواهد کرد.”

این وب سایت به جنبش جلیقه زردها در فرانسه اشاره می کند که از نوامبر ۲۰۱۵ به دلیل گرانی سوخت آغاز شد و تا کنون ادامه دارد. CounterPunch می‌گوید که اگر قیمت انرژی همچنان بالا بماند، همان حرکت ممکن است در ایالات متحده اتفاق بیفتد.

اگر ایالات متحده از افزایش هزینه های انرژی بیشتر از فروش تسلیحات، حتی مقاومت، ضرر می کند [from the defense contractors] سایت گفت.

۴۱۹۴ ** ۹۴۱۷

ما را در توییتر دنبال کنید جاسازی توییت