چرا ین پایین است اما لزوما ارزان نیست – سپتامبر Mag


نویسنده، رئیس استراتژی FX ژاپن در JPMorgan است

ین ژاپن قربانی غیرمنتظره عجله جهانی برای افزایش نرخ بهره بود. ارزش این ارز در برابر دلار در سال جاری حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است و ین در برابر سبدی گسترده تر از ارزها به پایین ترین سطح خود از دهه ۱۹۷۰ رسیده است.

معامله گران ارز در توکیو به سرعت علت فوری کاهش ین را به عنوان یک داستان ساده از واگرایی سیاست پولی برجسته می کنند: بازدهی بالا در ایالات متحده، بازدهی پایین در ژاپن. در حالی که فدرال رزرو ایالات متحده سریع ترین سرعت سیاست پولی را از دهه ۱۹۹۰ آغاز کرد، بانک ژاپن در دفاع از تسهیلات پایدار مصمم بود.

استدلال فرماندار هاروهیکو کورودا نیز به همان اندازه صریح بود. نرخ تورم پایین ژاپن نیازی به افزایش نرخ بهره داخلی در نزدیکی محدوده فدرال رزرو ندارد – حداقل هنوز. با بازدهی تعیین شده توسط بانک مرکزی که در حال حاضر نیمی از بازار اوراق قرضه دولتی را در اختیار دارد، ین خود را به عنوان یک دریچه آزاد کننده اصلی برای افزایش شکاف بین نرخ بهره ایالات متحده و ژاپن یافته است.

با شتاب گرفتن ضعف ارز، توصیه های متقابل برای خرید ین ژاپن افزایش می یابد. چه چیزی بهتر از یک بهشت ​​ارز ارزان برای محافظت در برابر چشم انداز نامطمئن جهانی؟ مشکل اینجاست ین قطعا ضعیف است. اما آیا ارزان است؟

سرمایه گذاران باید مراقب این استدلال باشند که ین به شدت کاهش یافته است. این تغییرات ساختاری در اقتصاد ژاپن را که به طور اساسی محیط تجاری ین را تغییر داد، در نظر نمی گیرد. تا به امروز، مهمترین تغییر چند ساله در تراز واردات و صادرات ژاپن است.

شما در حال مشاهده اسکرین شات از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به این دلیل است که شما آفلاین هستید یا جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است.

چرا ین پایین در نظر گرفته می شود اما لزوما ارزان نیست؟

ژاپن دومین کسری تجاری ماهانه خود را در ماه می ثبت کرد که بخشی از آن به دلیل افزایش واردات انرژی و کالا بود. اما نوسان بلندمدت اقتصاد از مازاد تجاری به کسری نشان می‌دهد که نیروهای گسترده‌تری در کار هستند. دهه فعالیت شرکت های ژاپنی در خارج از کشور صادرات را نابود کرد.

در سال های اخیر، ژاپن الگویی برای رشد صادرات فناوری پیشرفته به اقتصادهای همسایه خود – ببرهای آسیایی – ارائه کرده است. اما ژاپن اکنون بیش از هر کشور آسیایی دیگر قبل از بازگشت به منطقه، لوازم الکترونیکی وارد می کند. به بیان ساده، شرکت‌های ژاپنی برای پرداخت واردات به ارز بیشتری نسبت به درآمد حاصل از صادرات نیاز دارند: پویایی اساسا منفی برای ین.

به همین ترتیب، سرمایه گذاران باید نسبت به ادعاهایی مبنی بر اینکه ین یک پوشش قابل اعتماد در برابر افزایش نوسانات بازار است، تردید داشته باشند. شاخص های عمده سهام ایالات متحده در حال حاضر در بازار نزولی قرار دارند. با این حال، ین معاملات مالی ضعیفی داشت.

عدم موفقیت ین تا کنون تا حدی به دلیل کاهش محبوبیت “تجارت حمل و نقل” ین است – استفاده از ارز برای تامین مالی خرید دارایی های با بازده بالاتر در جاهای دیگر. در مواجهه با انبوه ارزهای با بازده پایین تا منفی در دهه گذشته، معامله گران ین را در همان مقیاسی که قبل از بحران مالی انجام می دادند، قرض نکرده بودند. داده‌های بانک مرکزی ژاپن نشان داد که استقراض ین بانک‌های خارجی از شرکت‌های تابعه در توکیو – معیاری برای تقاضای خارجی برای تامین مالی ارز – به سختی به ۴۰ درصد از اوج خود قبل از بحران مالی رسیده است.

شما در حال مشاهده اسکرین شات از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به این دلیل است که شما آفلاین هستید یا جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است.

چرا ین پایین در نظر گرفته می شود اما لزوما ارزان نیست؟

بحران مالی عجله برای تخلیه دارایی‌های پرریسک را تحریک کرد و باعث افت شدید معاملات ین شد و باعث شد که تا اوایل سال ۲۰۰۸، ارز در برابر دلار ۱۹ درصد افزایش یابد. اکنون، در زمان استرس بازار، هیچ چیزی وجود ندارد. یک خط تیره طولانی تر برای خرید مجدد ین به موقعیت های “پوشش”.

چه چیزی می تواند ین را نجات دهد؟ مداخله ارزی مطمئناً راه حل نیست، زیرا ین ضعیف به جای فعالیت های سفته بازی منعکس کننده نیروهای اساسی است. امتیاز بانک مرکزی ژاپن برای افزایش بازده اوراق قرضه دولتی داخلی، شکاف بین نرخ بهره ایالات متحده و ژاپن را کاهش می دهد. این باعث ایجاد باد مخالف کوتاه مدت برای ین می شود، همانطور که نشانه هایی از اوج بازدهی در ایالات متحده است. بازگشایی مرزهای ژاپن نیز به گردشگران کمک خواهد کرد.

اما این عوامل به جای نشان دادن یک چرخش بلندمدت برای ارز ژاپن، نشان می دهد که نوسانات آن همچنان بالا خواهد بود. بازگشت به دوره طولانی افزایش ارزش ین در نهایت نیازمند تغییر اساسی در ترکیب جریان های تجاری ژاپن است. راه اندازی مجدد نیروگاه های هسته ای غیر فعال که تقاضا برای واردات انرژی را کاهش می دهد، می تواند یکی از عوامل محرک باشد. در درازمدت، بازگرداندن کارخانه‌ها به ژاپن، بدون شک تصویر بهتری از ارز ارائه می‌کند. اما اینها همچنین مستلزم تغییرات عمده در سیاست است که فراتر از ملاحظات صرفاً اقتصادی است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر