چگونه از چرخه رنگ برای انتخاب پالت رنگ مناسب استفاده کنیم


این ابزار ساده می تواند به شما کمک کند پالت رنگی را انتخاب کنید که به خوبی منطبق باشد. اصول اولیه نحوه کار چرخه رنگ بیاموزید که چگونه تئوری رنگ را با موفقیت در دکوراسیون خود اعمال کنید، که باعث انتخاب پالت رنگ عالی می شود.

هنگام انتخاب رنگ، یکی از رایج ترین دغدغه ها، انتخاب رنگ های سازگار است. چرخه رنگ ابزار ساده ای است که می تواند به پاسخ به این سوال کمک کند. هر گروه رنگ تزئینی را می توان با موقعیت آن در چرخه رنگ، نموداری که رنگ های رنگین کمان را نشان می دهد، شناسایی کرد. تقسیم طیف به ۱۲ رنگ: سه رنگ اصلی، سه رنگ ثانویه و شش رنگ سوم، روابط رنگ ها را با یکدیگر آسان تر می کند. وقتی یاد گرفتید که چگونه از تئوری چرخ رنگ و صدها ترکیب آن استفاده کنید. چرخه رنگ می تواند مرجع مفیدی برای تصمیم گیری برای انتخاب رنگ برای دکوراسیون منزل باشد.

مطالب مرتبط: ۱۰ رنگ جذاب ناخن برای کسانی که می خواهند عید امسال متفاوت باشند

چرخ رنگ چگونه کار می کند؟

برای تعیین رنگ بین رنگ های اولیه، ثانویه و سوم، به نمودار چرخه رنگ نگاه کنید. رنگ های اصلی قرمز، آبی و زرد هستند. این رنگ ها خالص هستند. این بدان معنی است که شما نمی توانید آنها را از رنگ های دیگر ایجاد کنید. و تمام رنگ های دیگر از این سه رنگ تولید می شوند. بین کدهای رنگ اصلی که در چرخه رنگ متفاوت هستند، رنگ های ثانویه هستند: نارنجی، سبز و بنفش. این رنگ ها در میان رنگ های اصلی در چرخه رنگ قرار می گیرند. زیرا وقتی قسمت های مساوی دو رنگ اصلی با هم ترکیب شوند این رنگ ها تشکیل می شوند. رنگ های سوم از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ ثانویه در کنار آن در چرخه رنگ تشکیل می شوند. با هر ترکیب (اولیه با اصلی، سپس اولیه با ثانویه)، رنگ‌های به‌دست‌آمده وفاداری رنگ کمتری دارند.

مطالب مرتبط: ۵۴ روشی قدیمی برای تزئین خانه که باید با چیزهای جدید جایگزین شود!

نحوه استفاده از چرخه رنگ برای ایجاد نمودارهای رنگی

برای کمک به ترکیب رنگ ها و ایجاد پالت هایی با سایه های مختلف مصاحبه، می توانید بر تقسیم بندی چرخه رنگ تکیه کنید. چهار نوع متداول از طرح های رنگی وجود دارد که از چرخه رنگ مشتق شده اند.

۱. طرح رنگ تک رنگ

برای یک پالت دقیق از ترکیب تونال چندین سایه (افزودن سیاه) و یک رنگ (افزودن سفید) استفاده می شود. به آبی کم رنگ، آبی آسمانی و زرشکی فکر کنید. اگرچه ظاهر تک رنگ ساده ترین طرح رنگ برای درک بهتر است، اما شاید طراحی آن سخت ترین باشد. اتاقی که فقط با یک رنگ پر شده است، بسته به اینکه چگونه آن را ترکیب می کنید، می تواند خسته کننده یا خسته کننده باشد.

مطالب مرتبط: روند رنگ ۲۰۲۲ شما می توانید از آن برای تزئین خانه خود استفاده کنید

به عنوان مثال، این اتاق یک پالت تک رنگ را نشان می دهد که با سایه ها و بافت های مختلف تزئین شده است. طرح رنگ صورتی اتاق خواب با چرخه رنگ مطابقت دارد. اما سایه های مختلفی را شامل می شود، از رژگونه صورتی تا رژگونه آجری. صورتی روشن دیوارهای رنگ شده را می پوشاند که قسمت اعظم اتاق را تشکیل می دهند. پارچه های صورتی کم رنگ روی بالش های خواب، دکوراسیون اتاق را کسل کننده نشان می دهد. در نهایت، الف فرش بافته شده با رنگ، تنوع رنگ در دکوراسیون اتاق ظریف و ظریف را نشان می دهد.

مطالب مرتبط: ۱۴ بهترین رنگ اتاق خواب که فضای آرامش بخشی را برای شما فراهم می کند

۲. یک پالت رنگ عالی و طرح رنگی مشابه را انتخاب کنید

برای کمی کنتراست بیشتر، یک پالت مشابه شامل رنگ هایی است که در کنار هم روی چرخ قرار گرفته اند. مانند نارنجی، زرد و سبز، برای احساس رنگارنگ و در عین حال آرامش بخش. رنگ های همسایه به خوبی با یکدیگر هماهنگ هستند. زیرا رنگ ها با پایه یکسان است. رمز موفقیت در این طرح رنگی، انتخاب سایه به عنوان رنگ اصلی یا غالب در اتاق است. این رنگی است که باید اغلب استفاده کنید. سپس یک، دو یا سه سایه با استفاده محدود را برای رنگ هایلایت خود انتخاب کنید.

این اتاق نشیمن طراحی مشابهی را در رنگ های آبی، بنفش و فوشیا نشان می دهد. مبل بنفش سایه غالب این دکور است. در حالی که فوشیاهای پر جنب و جوش ترکیبی دوست داشتنی روی بالش ها و گل آرایی ایجاد می کنند. از آنجایی که سایه های صورتی، آبی و بنفش یکسان هستند، هماهنگی بیشتری با طراحی چرخ رنگ دارند. در این دکور رنگ خاکستری دیوار اتاق باعث شد رنگ های به کار رفته در مبلمان اتاق بیشتر به چشم بیاید.

مطالب مرتبط: ۱۰ بهترین رنگ های احیا کننده خانه که محیط زندگی شما را تغییر می دهد

۳. طرح رنگ مکمل

استفاده از دو رنگ به طور مستقیم در چرخه رنگ، مانند آبی و نارنجی، تضمینی برای افزایش انرژی به هر اتاق است. این رنگ های مکمل به خوبی با یکدیگر هماهنگ می شوند. زیرا از نظر بصری یکدیگر را متعادل می کنند. می توانید این دو رنگ مکمل را در سایه ها و رنگ های مختلف آزمایش کنید تا طرحی را پیدا کنید که برای شما جذاب باشد.

به عنوان مثال، در چنین اتاق نشیمن، سایه نارنجی روشن، گرما و نور را به اتاق می آورد. در حالی که کبالت آبی تیره تعادل اتاق را نشان می دهد. نکته کلیدی در این دکور این است که اجازه ندهید یک رنگ بر دیگری غلبه کند. به عنوان رنگ دیوار، آبی برجسته تر به نظر می رسد، در حالی که نارنجی به عنوان رنگ اصلی عمل می کند. این دو رنگ بر روی عناصر دیگر در سراسر اتاق پراکنده شده اند تا ظاهری منسجم داشته باشند.

مطالب مرتبط: طراحی اتاق خواب مدرن: ۱۰ بهترین نکات کلیدی در دکوراسیون اتاق خواب

۴. پالت رنگ عالی و طرح رنگ سه گانه را انتخاب کنید

این طرح با استفاده از سه رنگ که به طور مساوی روی چرخ ها قرار گرفته اند، مانند فیروزه ای، فوشیا و زرد-نارنجی، یک پالت ماجراجویانه ایجاد می کند. این ترکیب منجر به یک پالت رنگ با کنتراست پر جنب و جوش و رنگ های متعادل می شود. این طرح های شاد و پر جنب و جوش در اتاق های نشیمن به خوبی هماهنگ می شوند. زیرا تمایل به ایجاد فضایی شاد و نشاط آور دارند. برای ایجاد کنتراست بیشتر یا کاهش روشنایی از سه رنگ خود در سایه ها و رنگ های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، در این اتاق نشیمن رنگارنگ، از سایه های اشباع نارنجی و سبز استفاده شده است، اما رنگ سوم فقط روی مبل با روکش پاستلی دیده می شود.

مطالب مرتبط: سازماندهی یک آشپزخانه کوچک: ۱۰ راه هایی برای به حداکثر رساندن هر اینچ فضا

درست همانطور که با استفاده از ایده های چرخ رنگ طرح هایی ایجاد می کنید. به یاد داشته باشید که رنگ با احساسات شما در تعامل است و می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سبزها آرامش بخش هستند، در حالی که رنگ زرد نشاط آور و پرانرژی است. قرمزهای پررنگ سرزنده و جسورانه به نظر می رسند، اما پوست صاف شیرین و لطیف به نظر می رسد. موسیقی بلوز آرامش بخش و آرامش بخش است. این یک پرتقال گرم و دلپذیر است. و بنفش رنگی است که معنای واقعا پیچیده ای دارد. می توان آن را به عنوان هیجان انگیز یا معنوی تفسیر کرد.

مطالب مرتبط: ۵۴ روشی قدیمی برای تزئین خانه که باید با چیزهای جدید جایگزین شود!

رنگ ها به دلیل ارتباط گرما یا سردی مورد توجه قرار می گیرند. معمولا رنگ های قرمز، نارنجی و زرد را با گرمای خورشید و آتش مقایسه می کنیم. آبی، سبز و بنفش به دلیل ارتباط آنها با آب، آسمان و شاخ و برگ، محو شده اند. برای داشتن ظاهری متعادل تر، پالت خود را به تمام رنگ های گرم یا تمام رنگ های سرد محدود نکنید. اجازه دهید شخصی کنترل بیشتری بر طراحی شما داشته باشد و نمای کلی اتاق را تعریف کند. اما مطمئن شوید که عناصر مورد نیاز برای کنتراست را در آن قرار دهید.