چگونه سیستم رتبه بندی برنامه های بهداشتی می تواند پزشکان را به جذب آنها تشویق کندبه گفته محققان، یک سیستم ارزیابی اپلیکیشن سلامت با هدف کمک به پزشکان برای یافتن ابزارهای با کیفیت بالا برای توصیه به بیماران خود ایجاد کرده‌اند. مطالعه توسعه در JMIR منتشر شد.

فهرست رتبه‌بندی اپلیکیشن‌ها، که توسط شعبه سلامت مرتبط آژانس بهداشت دفاعی ایجاد شده است، برنامه‌ها را در سه دسته امتیاز می‌دهد: شواهد، محتوا و قابلیت سفارشی‌سازی. همه ۲۸ عنصر در سیستم به طور مساوی وزن دارند و سیستم امتیازدهی باینری است، به این معنی که برنامه دارای ویژگی خاصی است یا ندارد. نتیجه نهایی مجموع سه دسته است.

راشل مک کی، آن گلیسون و رابرت اسکیولا، نویسندگان این مطالعه، نوشتند: «رده و نتایج نهایی که از سیستم رتبه‌بندی به دست می‌آید، به پزشک اطلاع می‌دهد که آیا برنامه مبتنی بر شواهد است و استفاده از آن آسان است یا خیر».

اگرچه ارزیابی به پزشک اجازه می دهد تا تصمیمات متمرکزی در مورد انتخاب برنامه در زمینه ای که هزاران برنامه کاربردی در دسترس است اتخاذ کند، پزشکان باید عوامل زیر را قبل از گنجاندن برنامه های کاربردی در برنامه درمانی ارزیابی کنند: ارائه بالینی، مشارکت بیمار و ترجیحات، منابع موجود و تخصص فناوری. “

چرا مهم است

محققان استدلال می کنند که دستورالعمل های کافی برای کمک به ارائه دهندگان برای تعیین اینکه کدام برنامه ها برای بیمارانشان مفید است وجود ندارد. در همین حال، تعداد زیادی برنامه وجود دارد که می توان آنها را مرتب کرد. گزارشی از موسسه IQVIA برای علوم داده های انسانی در سال گذشته نشان داد بیش از ۳۵۰۰۰۰ اپلیکیشن سلامت دیجیتال در دسترس مصرف کنندگان است.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: «فقدان دستورالعمل‌ها و زمان لازم برای غربالگری برنامه‌ها برای یافتن مناسب‌ترین آنها برای تظاهرات بالینی، می‌تواند پزشکان را از ادغام برنامه‌های تلفن همراه در مراقبت از بیمار و عملکرد بالینی منصرف کند.

روند بزرگ

در حین توسعه و ارزیابی سیستم رتبه بندی برنامه، محققان چندین نکته کلیدی را در مورد کیفیت و سودمندی برنامه های کاربردی سلامت به دست آوردند.

اگرچه محبوبیت کاملاً قابل اعتماد نیست، اما می تواند سیگنال مهمی در هنگام ارزیابی برنامه های کاربردی سلامت باشد. ممکن است کاربران کیفیت درمانی برنامه را هنگام ارزیابی آن در فروشگاه اپل اپ یا گوگل پلی رتبه بندی نکنند، اما نشان می دهد که برنامه ممکن است دائما به روز شود و ویژگی های جذابی داشته باشد.

نکته مهم دیگر این است که آیا برنامه شامل محتوای پویا و تعاملی است، مانند اعلان‌های فشار و اطلاعاتی که با تکمیل اهداف کاربران تغییر می‌کند. استفاده از برنامه‌ها همچنین می‌تواند تجربه بیمار را با ملاقات با آنها در هر کجا که هستند و بهبود پایبندی آنها به درمان بهبود بخشد.

با این حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که معمولاً برنامه‌های سلامت به وعده‌های داده شده در توضیحات برنامه عمل نمی‌کنند. برای مثال، بسیاری از اپلیکیشن‌ها به‌عنوان رایگان تبلیغ می‌شوند، اما در واقع برای دسترسی به بیشتر محتوا نیاز به پرداخت دارند.

برخی از اپلیکیشن‌های بهداشتی نیز می‌توانند اطلاعات نادرست یا مضر را پست کنند، که دلیل دیگری است که چرا پزشکان باید قبل از توصیه به بیماران، آن‌ها را ارزیابی کنند.

به طور خلاصه، سیستم‌های امتیازدهی راهنمایی می‌کنند و فهرست جامعی از برنامه‌های بهداشتی را در یک دسته معین برای یک گروه کوچک برای بررسی فیلتر می‌کنند. در واقعیت، کاربردها داروهای جدیدی نیستند؛ در بسیاری از موارد، آنها سیستم‌های تحویل جدید برای مداخلات اثبات‌شده هستند.»

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر