کالبد شکافی شکم چیست؟ عوارض آن چیست؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل کالبد شکافی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد از زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جداسازی ماهیچه های “شش” و 1.5 تا 2 سانتی متر و دیگر به طور کلی نیاز غیرطبیعی است که نیاز به درمان دارد. این بیماری معمولاً با درمان مداوم از بین می رود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری رخ دهد ، زمانی که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف می شود و باعث تورم محتویات شکم می شود.

یا ممکن است ناراحت کننده یا تحریک کننده باشد ، اما اغلب در عرض چند ماه از تولد برطرف می شود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم:

اکثر گرفتگی های شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروه دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییرات شکمی نشدند.

در دوره پس از زایمان ، مادرانی که دچار پارگی حفره شکمی می شوند باید بتوانند تورم یا تورم قابل مشاهده ای را در محل پارگی ماهیچه های شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این قسمت بین ماهیچه های تیغه شکافته می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده دررفتگی شکم باشد عبارتند از:

وقتی شکم درگیر یا منقبض می شود ، تورم وسط شکم بیشتر مشهود است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم دررفتگی شکم

علل تقسیم شکم

افزایش فشار شکم یکی از دلایل اصلی اتساع شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمون های آرام بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در ضعیف شدن بافت ها نقش دارند. در صورت ادامه این روند ، ممکن است پارگی نسبی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

سن مادر بزرگتر (35 سال و بیشتر)

میوه بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه سقط جنین در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما می توان اشاره کرد که در زنان یائسه و مردان نیز ممکن است رخ دهد. دلایل اصلی در این موارد استرس ، تغییرات سریع در وزن بدن ، افزایش وزن و تمریناتی مانند فشار دادن است.

نوزادان گاهی اوقات دچار اتساع شکم می شوند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص دررفتگی شکم

بسیاری از زنان می توانند این شکاف را در وسط شکم خود ببینند. با این حال ، برای درمان مناسب ، می توانید برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از معاینه کامل فیزیکی ، پزشک معاینه می کند که آیا شما دارای شکم هستید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی پزشکان برای تشخیص از سونوگرافی یا توموگرافی استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه های راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. تعدادی از تمرینات توانبخشی برای درمان تجویز شده است که برای درمان جدایی طراحی شده اند: توانبخشی.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات بازیابی برای بازگرداندن جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است جدایی را تا بهبود کامل بدتر کند.

ممکن است بیمار آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از تولد خود بازگردد ، زیرا استرس های دوران بارداری هرگز به طور کامل قابل برگشت نیستند.

اگر کالبد شکافی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بسیاری از موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه ای بهبود بخشد تا اقدامات تهاجمی انجام دهد.

مداخلات جراحی

اگر کالبد شکافی باعث ایجاد فتق واقعی نشود (در مورد فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمانی است که اغلب در تسکین گرفتگی های شکم مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای تسکین شکستگی شکم کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه انجام شده در سال 2019 نشان داد که میزان موفقیت بالای این روش ثبات کمر را بهبود می بخشد و بی اختیاری ادرار را در زنان مبتلا به کالبد شکافی کاهش می دهد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک درمان بالقوه غیر جراحی است که می تواند از نظر زیبایی برای شکم خوشایند باشد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض عضلات شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم طراحی شده اند ، مفید است.

تقسیم شکمی در مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کنید

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کنید ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات غیر ضروری شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. همچنین از تمرینات دیگر خودداری کنید.

گرفتگی شکم

ورزش یک ورزش است که مستلزم ایستادن روی دست و زانو بدون حمایت یا قدرت شکمی است.

هر گونه عمل بلند کردن بار سنگین که باعث تورم معده می شود (به عنوان مثال ، والسالوا)

خم شدن به عقب ، که شکم را کش می دهد

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

انجام تمرینات شکمی مجاز

برخی از تمرینات م effectiveثر وجود دارد که می توانید با خیال راحت آن را انجام دهید. انجام منظم این کارها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانو خوابیده) برای کنترل یا تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

شکم معمولاً حدود 10 ثانیه فشرده می شود ؛ در جهت ستون فقرات فشرده می شود ؛ برای مدت طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت به مدت 10 دقیقه در روز انجام می شود. تمرینات قفسه سینه مانند اسکوات و تمرینات کف لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات با اسب مناسب بسیار امکان پذیر است. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص طب فیزیکی که می تواند بر تمرینات شما نظارت کند مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت گرفتگی شکم کمک کند.

منطقه حاملگی

برخی از کارشناسان اتصال دستگاه ها (بیشتر یک بند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و کمر است. بستن کمربند نمی تواند دررفتگی شکم را درمان کند ، همانطور که شکم را تقویت نمی کند.

تقسیم شکم و منطقه حاملگی

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی کوشا باشید. ممکن است کالبد شکافی شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین در صورت سقط جنین ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او بتواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت وی با داشتن سالها تجربه در ارائه مجوزهای رسمی ، مراقبت در منزل و خدمات پرستاری به مجوز رسمی وزارت بهداشت ، آماده خدمت رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود است.

پرسنل مجرب این مرکز ، از جمله پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار ، متخصصان اطفال ، با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای مراقبت ، خدمات پرستاری ، همواره خدمات ارائه کرده اند و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار داده اند. به

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.
هشدار این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و قبل از استفاده باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید