کالیفرنیا می تواند میلیاردها پشه نر اصلاح شده ژنتیکی را برای مبارزه با بیماری رها کند


آینده پشه‌های کالیفرنیا مطمئناً مادی‌گرایانه نیست، یا حداقل این چیزی است که محققان امیدوارند با رهاسازی ۲.۴ میلیارد نر اصلاح‌شده ژنتیکی در ایالت ساحل غربی در تابستان امسال در تلاش برای کنترل جمعیت رو به رشد به آن دست یابند.

آژانس حفاظت از محیط زیست ماه گذشته اعلام کرد که شرکت بیوتکنولوژی Oxitec مجوز گسترش برنامه آزمایشی موجود خود را در فلوریدا به دره کالیفرنیا دریافت کرده است، کمپینی که تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت و در این مدت حداکثر ۲.۴ میلیارد دلار آزاد خواهد کرد.

از آنجایی که پشه‌های نر نیش نمی‌زنند، استدلال این است که با افزایش تعداد نرها در هر فصل، نیش پشه کمتر باعث شیوع بیماری‌های کشنده‌ای مانند زیکا، دنگی و تب زرد می‌شود.

برای دستیابی به این اثر، محققان Oxitec پروتئین خاصی را با جونده نر جفت کردند به طوری که وقتی با جونده ماده جفت شد، تنها فرزندان تولید شده نرهای غیر کربناته بودند.

اگرچه این کمپین می تواند انواع پشه ها را تحت تاثیر قرار دهد، اما گروه هدف این گروه است Aedes Aegypti پشه ها، گونه های مهاجم خطرناکی هستند که در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد آنها در ساحل غربی بوده اند.

در سال ۲۰۱۳، منطقه بزرگ لس آنجلس فقط غلظت کمی از نیش مچ پا داشت که گفته می شود لباس ها را سوراخ می کند و در درب بطری های آب تخم می گذارد. تا سال ۲۰۲۰، لس آنجلس تایمز گزارش شده است، این تمرکز به بالون می رسید و کل منطقه را پوشش می داد.

و در حالی که کالیفرنیا هنوز شاهد افزایش بیماری‌هایی نیست که آفات می‌توانند گسترش دهند، نگرانی‌های فزاینده‌ای وجود دارد، زیرا آنها پتانسیل بالایی دارند، و با رشد غیرقابل کنترل جمعیت، این خطرات فقط در حال افزایش هستند.

در بیانیه ای که توسط مدیر عامل Oxitec پس از اعلام گسترش خلبان به کالیفرنیا منتشر شد، او توضیح داد که چقدر “مفتخر” است که او و تیمش به این “نقطه عطف” رسیده اند.

گری فرندسن در بیانیه ای گفت: «با توجه به تهدید فزاینده ای که این پشه در سراسر ایالات متحده ایجاد می کند، ما در تلاش هستیم تا این فناوری را در دسترس و در دسترس قرار دهیم».

برای کالیفرنیا، بحران آب و هوا چالش های بی شماری، آتش سوزی های جنگلی، خشکسالی و طوفان های شدید را به همراه داشته است. اما گرم شدن کره زمین برای گروه هایی از گونه های مهاجم مانند خون آشام ها که در سال های اخیر وجود داشته اند نیز مشکل ساز است.

خشکسالی باعث افت سطح آب در لوله ها و دریاچه ها می شود که به نوبه خود محل مناسبی برای پرورش پشه ها هستند. در حالی که کمبود باران مانع از شستن تخم مرغ ها می شود.

اگرچه این پروژه توسط آژانس حفاظت از محیط زیست تایید شده است، اما همچنان در انتظار تایید نهایی از سوی اداره آفت کش های کالیفرنیا است. و در حالی که کسانی که نیش های اصلاح شده ژنتیکی انجام داده اند مشتاقانه منتظر “نمونه نمایشی فناوری” هستند، منتقدانی وجود دارند که می گویند شفافیت کافی وجود ندارد و خطرات معرفی گونه های جدید بسیار بیشتر از مزایای آن است. .

به عنوان مثال، نتایج اولین آزمایش آزمایشی در فلوریدا هنوز برای عموم منتشر نشده است و این نگرانی‌ها را در مورد موفقیت واقعی پروژه افزایش می‌دهد.

و هنگامی که آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) گسترش پروژه فلوریدا به کالیفرنیا را در سال جاری اعلام کرد، آژانس ۱۳۰۰۰ نظر مخالف دریافت کرد که بیشتر آنها توسط سازمان های محیط زیستی مانند دوستان زمین، موسسه فناوری و مرکز برای جمع آوری شده بود. ایمنی مواد غذایی. .

در گزارشی از روزنامه گاردیندانا پرلز، مدیر برنامه آزمایشی دوستان زمین مستقر در فلوریدا، توضیح داد که چگونه مخالفت با رهاسازی پشه‌ها بدون آزمایش بیشتر سودآورتر است.

از مردم خواسته می شود که اطمینان داشته باشند که آزمایش Oxitec موفق خواهد شد و هیچ پشه ژنتیکی ماده ای زنده نخواهد ماند. اما چگونه این را بدانیم؟ خانم پرلز گفت روزنامه گاردین.

خانم پرلز، همراه با دیگر منتقدان کمپین Oxitec کالیفرنیا، اشاره می کند که آنتی بیوتیک هایی وجود دارد که معمولاً در کشاورزی استفاده می شود، که اتفاقاً کالیفرنیا مکان خوبی برای انجام آن است و در واقع می تواند تداخل ژنتیکی Oxitec را معکوس کند. زنان قبلاً مجاز هستند. پرورش داده شود.

تتراسایکلین، یک آنتی بیوتیک، اغلب در مکان هایی که پشه ها دوست دارند لانه کنند، به ویژه در فاضلاب یافت می شود. آنها می ترسند که اگر این گازهای اصلاح شده ژنتیکی با فاضلاب تعامل کنند، نتایج می تواند منجر به ترکیبی شود که دانشمندان نمی توانند نتیجه نهایی را توضیح دهند، اما در نهایت می تواند کنترل جمعیت را دشوار کند. .

با این حال، آژانس حفاظت از محیط زیست نشان داده است که این موجودات مجاز به رهاسازی در فاصله ۵۰۰ متری از منابع، به ویژه تصفیه خانه های فاضلاب که ممکن است حاوی آنتی بیوتیک باشند، وجود ندارد.

اما این تضمین نمی کند که حشرات به یکی از این امکانات راه پیدا نکنند.

به عنوان مری جوی کابرن، مدیر ارتباطات منطقه لس آنجلس از بزرگترین شرکت کنترل حامل، به لس آنجلس تایمز سال گذشته، این پشه ممکن است نتواند دورتر پرواز کند، اما “هوشمند” است.

در داستانی که با مجله به اشتراک گذاشت، او توضیح داد که چگونه یک پشه می تواند به راحتی به داخل ماشین شما بپرد و تخم های خود را در شهر بعدی که در آن فرود آمده است بگذارد، در حالی که دیگران ممکن است به سادگی از روی نرده ها بپرند. بپرید و وارد حیاط همسایه شوید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر