کاهش فشار خون از زوال عقل جلوگیری می کندبه گزارش گروه علمی و آموزشی ایرنا از «سایتک دیلی»، در حالی که پیشرفت چندانی در زمینه درمان زوال عقل حاصل نشده است، کاهش خطر ابتلا به این بیماری می تواند گام مثبتی باشد.

دکتر روث پیترز، دانشیار دانشگاه نیو ساوت ولز، می‌گوید با توجه به پیری جمعیت و افزایش هزینه‌های مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل، یک کاهش کوچک می‌تواند تأثیر جهانی بزرگی داشته باشد.

وی افزود: بررسی ما نشان می دهد که استفاده از درمان های موجود برای کاهش فشار خون در حال حاضر یکی از بهترین فرصت ها برای مقابله با این بیماری بدخیم است.

زوال عقل به سرعت در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی جهانی است و در حال حاضر تقریباً ۵۰ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. پیش بینی می شود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ سه برابر شود و دلیل اصلی پیری جمعیت کشورهاست. در حال حاضر تخمین زده می شود که هزینه این بیماری برای هر نفر بین ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار در سال باشد.

پیترز گفت: «در حالی که کارآزمایی‌های زیادی در مورد فواید کاهش فشار خون برای سلامتی انجام شده است، تأثیر آن بر زوال عقل هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از آزمایشات در مراحل اولیه متوقف شده است. زیرا اثر کاهش فشار خون بر بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد و این بیماری قبل از زوال عقل بروز می کند.

در این زمینه، این محققان بیش از ۲۸۰۰۰ نفر از ۲۰ کشور جهان را با سابقه فشار خون بالا و میانگین سنی ۶۹ سال مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که کاهش فشار خون تاثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل دارد.

این محققان امیدوارند که نتایج این تحقیق به طراحی اقدامات بهداشتی و کلی برای کاهش زوال عقل در سالمندان کمک کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر