کمبود سلنیوم و مسمومیت


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در افراد می شود ، به طوری که چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند ، از بیماری های خاصی رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم ، همراه با استرس ثانویه ناشی از عفونت ویروسی ، منجر به کشا می شود. این یک عارضه کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب است که باعث می شود قلب خون را به اندام های مختلف پمپ کند) که قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم تحت حمایت دولت در اوایل دهه 1970 رخ داد. بابا
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاچین بک ، نوعی آرتروز و در چین ، تبت و سیبری ، نقش داشته باشد. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کند و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش دهد.
آجیل برزیل حاوی مقادیر زیادی se (68-91 میکروگرم) است که در صورت مصرف منظم باعث مسمومیت می شود.

مسمومیت با سلنیوم

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه و مقادیر زیادی از فرمول های ناخواسته حاوی se است. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر از مصرف مکمل مایع که حاوی 200 برابر مقدار برچسب بود ، عوارض جانبی شدیدی داشتند. مسمومیت حاد می تواند باعث علائم گوارشی حاد ، سندرم ناراحتی تنفسی حاد ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، لرز ، سبکی سر ، قرمزی صورت ، نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی و مرگ شود.

FNB میزان se se را از طریق مکمل های غذایی بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین کرده است.
جدول 3. تحمل بالا برای مصرف
سن مرد باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماه 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 میکروگرم 60 میکروگرم
1 تا 3 سالگی 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 ساله 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 ساله 280 میکروگرم 280 میکروگرم
14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
در سن 19 سالگی 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
تنها منبع سلنیوم برای نوزادان باید شیر مادر ، شیر خشک و غذا باشد.

با فناوری فعلی Selenium Health آشنا شوید (به دست آورید ، به دست آورید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری که می توانند نقش داشته باشند تمرکز می کنیم. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

تحت تأثیر سلنیوم ، ترمیم DNA ، آپوپتوز ، سیستم غدد درون ریز ، سیستم ایمنی بدن و همچنین مکانیسم های دیگر ، از جمله خواص آنتی اکسیدانی آن ، می توانند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.
مطالعات اپیدمیولوژیک رابطه معکوس بین وضعیت جنس و ضخامت ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و خطر سرطان معده و.

بیماری قلب و عروقی

پروتئین سلنو به جلوگیری از تغییرات در اکسیداسیون لیپیدها ، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع پلاکت ها کمک می کند. به همین دلایل ، کارشناسان معتقدند که مکمل se ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

سرم با افزایش سن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش عملکرد مغز در ارتباط با سن مرتبط باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی است.

بیماری تیرویید

میزان se در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است ، سلنیوم ، مانند ید ، عملکردهای مهمی در تولید هورمون تیروئید دارد: متابولیسم.

برگزار کننده: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید