کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن یک ماده معدنی ضروری است که در متابولیسم انرژی ، تأمین اکسیژن و عملکرد شناختی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد. حدود دو سوم آهن بدن در هموگلوبین گلبول های قرمز موجود است که کمتر از فریتین و میوگلوبین است.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد استفاده ما در رژیم غذایی یا مکمل ها را جذب می کند. کمبود آهن باعث کم خونی فقر آهن می شود.

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان توصیه می شود.

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از یائسگی)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران

نیازهای ورزشی در حین ورزش افزایش می یابد و ورزشکاران در برابر کمبود آهن آسیب پذیرتر هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی برای تأمین منابع آهن از طریق غذا استفاده کنند.
برخی از ورزشکاران در معرض خطر کمبود آهن عبارتند از:

  • ورزشکاران زن (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله آنهایی که در ارتفاع تمرین می کنند (به دلیل نیاز شدید به اکسیژن)
  • گیاهخواران گیاه خواران (زیرا آهن کمتری از طریق منابع گیاهی جذب می شود)
  • ورزشکارانی که غذای کمتری مصرف می کنند

اجازه دهید نگاهی به تبلت Iron Plus Health Brest بیندازیم

نارسایی کمبود آهن
سطح پایین آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل می تواند با توانایی پاسخ دادن یا سازگاری با محرک ها با کاهش ورزش ، کاهش عملکرد یا استرس آشکار شود.
مراحل اولیه کمبود آهن ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDNA) ، زمانی رخ می دهد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. شدیدترین مرحله ، که به آن کم خونی فقر آهن (MAH) معروف است ، زمانی رخ می دهد که ذخیره آهن و هموگلوبین کاهش یابد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل طیف وسیعی از مکمل های غذایی از جمله مکمل های خوراکی آهن و تزریق داخل وریدی آهن است. افزایش مصرف آهن از طریق رژیم غذایی اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن است. منابع آهن به دو دسته هم (منابع حیوانی) و غیر هم (منابع گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل های خوراکی آهن یک درمان هستند و معمولاً به عنوان نمک های رنگی مانند فومارات رنگی ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن ساخته می شوند.
محصولات گلوکونات آهن حاوی 100 میلی گرم آهن روش استاندارد درمان کمبود آهن است. مقدار آهن موجود در این مکمل باید بررسی شود تا از دوز مورد نظر اطمینان حاصل شود.
اگر نمک های آهن توسط ورزشکاران تحمل نشود ، ممکن است از ریخته گری آهن با کنترل آزاد استفاده شود.
تزریق داخل وریدی آهن فقط باید با مشورت متخصص انجام شود. این نوع تزریق در صورت کم خونی فقر آهن (MAH) ، یعنی هنگامی که سطح فریتین و هموگلوبین مختل می شود ، استفاده می شود.

برگزار کننده: زهرا محبی (کارشناس تغذیه)
منبع: ورزش-مکمل

دیدگاهتان را بنویسید