کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که باعث مرگ 4 میلیون نفر در سال می شود. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که در اثر اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش مناسب و فعالیت بدنی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم و می تواند در کاهش این بیماری نقش داشته باشد. ایجاد شده. دیابت باعث ایجاد عوارض جدی در اکثر سیستم های بدن و اندام ها و عوارض بیماری می شود که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا کدورت چشم یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد مبتلا به دیابت نسبت به جمعیت عمومی است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل عدم کنترل دیابت می تواند به شدت آسیب ببیند ، عروق مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، گرفتگی عروق مغز باعث سکته مغزی و صدمات جبران ناپذیری به فرد می شود ، بنابراین احتمال ابتلا به سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن دچار اختلال می شوند. اعصاب حرکتی حساس اندام ها ، به ویژه پاها ، در اثر قند خون بالا که معمولاً به صورت بی حسی در زیر پاها ظاهر می شود ، آسیب می بیند.

پا

عدم کنترل قند خون مجاز مراقبت مناسب از پا می تواند باعث صدمه به پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو پس از حوادث و جراحات است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون شما بالا باشد ، کلیه های شما آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئینی در ادرار تجمع می یابد که اگر به درستی کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف ، از جمله بیماری عروق کرونر ، درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد دیابتی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر شایع است.

پوست

از یک سو ، دیابت تولید عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، عرق کردن در برخی از اندام ها مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد بستگی به دلیل ، زمان و میزان خوردن آن دارد. اولین :: م effectiveثرترین راه برای مبارزه با دیابت ، رعایت رژیم سبک و انجام تمریناتی مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون تا حد ممکن برای پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. اصلی ترین درمان تغذیه ای و دارویی برای دیابت نوع 2 کاهش مصرف انرژی و برای دیابت نوع 1 ، از جمله شمارش کربوهیدرات ها ، تنظیم سطح انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید