۱ سهام نزدک ۶۱% افت کرد، قبل از شروع به رشد خرید کنید – سپتامبر Mag


سهام‌های فناوری امسال تحت فشار قرار گرفتند زیرا سرمایه‌گذاران شرکت‌های با رشد بالا را با ارزش‌های به همان اندازه بالا کنار گذاشتند. این پدیده با نرخ بهره بالا، تورم بالا در چهل سال گذشته و عدم اطمینان اقتصادی مداوم تشدید شده است. شما روی این عوامل فشار می آورید نزدک کامپوزیت در بازار نزولی، این شاخص که به طور گسترده دنبال می شود، نسبت به بالاترین میزان خود در نوامبر سال گذشته، نزدیک به ۲۳ درصد کاهش یافته است.

به همان اندازه که سرمایه گذاران از نوسانات بی پایان و زیان کاغذی که چنین بازارهایی به همراه دارند متنفرند، فروش فناوری فرصت های قانع کننده ای را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است. شاید یکی از بهترین نمونه ها باشد nvidia (NVDA ۲.۰۸٪). با وجود سابقه رشد انعطاف‌پذیر، این شرکت که واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) مورد استفاده در بازی‌ها، رایانش ابری، مراکز داده و موارد دیگر را تامین می‌کند، تا زمان نگارش این مقاله شاهد کاهش بیش از ۶۱ درصدی سهام خود بوده است.

آیا انویدیا می‌تواند با بادهای مخالفی که امسال تاکنون به سهام آن وارد شده است، مقابله کند؟ بیایید برای سرنخ ها به تصویر بزرگ نگاه کنیم.

آیا می توانیم یک بازی انجام دهیم؟

مانند بسیاری از سهام‌های فناوری، انویدیا از قبل در حال چرخش بود زیرا برخی از سرمایه‌گذاران به اصطلاح «کودک را در آب حمام انداختند». ماه گذشته زمانی که متخصص نیمه هادی ها نتایج سه ماهه دوم مالی (منتهی به ۳۱ جولای) را منتشر کرد، اوضاع بدتر شد. چراغ های جلو بدترین درآمد ۶.۷ میلیارد دلاری نسبت به سال قبل ۳ درصد رشد کرد که ناشی از ضعف در بخش اصلی بازی بود که با کاهش ۳۳ درصدی درآمد نسبت به سال گذشته به دلیل کاهش هزینه های مصرف کنندگان برای پردازنده های پیشرفته انویدیا بود.

مهم است که یک قدم به عقب بردارید، در غیر این صورت خطر از دست دادن جنگل را به خاطر درختان دارید. انویدیا همچنان با سهم ۸۰ درصدی در سه ماهه دوم بر بازار پردازنده های گرافیکی گسسته دسکتاپ تسلط دارد و سهم بیشتری از بازار را از رقبای خود ربوده است. این نشان می دهد که وقتی اقتصاد جایگاه خود را دوباره به دست آورد، بخش بازی های انویدیا دوباره باز خواهد گشت.

سر در ابرها؟

حتی زمانی که بخش بازی انویدیا با مشکل مواجه بود، بخش مرکز داده که شامل پردازنده‌های مورد استفاده در رایانش ابری، مراکز داده و هوش مصنوعی (AI) می‌شود، به رشد خود ادامه داد. درآمدهای این بخش به ۳.۸۱ میلیارد دلار افزایش یافت که ۶۱ درصد نسبت به سال گذشته و ۱ درصد به صورت متوالی افزایش یافت – حتی در مواجهه با بادهای مخالف اقتصاد کلان.

انویدیا یک ارائه دهنده پیشرو در پردازنده های مورد استفاده در رایانش ابری است که با تمام ارائه دهندگان خدمات ابری اصلی کار می کند. این شامل آمازون خدمات وب (AWS)، الفباگوگل ابری، مایکروسافت لاجوردی و غیره علی بابا زیپ، بایدو ابرو تنسنت ابر، در میان بسیاری از چیزهای دیگر.

این بدان معنا نیست که انویدیا از چالش های پیش روی اقتصاد گسترده تر مصون است. با این حال، تحول دیجیتال در حال انجام است و رایانش ابری برای بسیاری از مشاغل به جای تجملات به یک ضرورت تبدیل شده است. ذخیره سازی داده ها در فضای ابری مقرون به صرفه است، عملیات توسعه دهندگان را بهبود می بخشد، ایمن تر است، به شرکت ها کمک می کند مقیاس و نوآوری داشته باشند، و آن را برای شرکت هایی که مایل به رقابت هستند قرار می دهد. علاوه بر این، انتظار می‌رود بازار رایانش ابری در سال ۲۰۲۲ به ۴۸۰ میلیارد دلار برسد که افزایشی ۱۸ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد و تا سال ۲۰۲۹ با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) 19.9 درصد به بیش از ۱.۷ تریلیون دلار خواهد رسید. او هست. انویدیا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در رایانش ابری، موقعیت خوبی برای بهره‌برداری از این روند سکولار در حال انجام دارد.

عجایب وجود دارد …

در حالی که بازی و رایانش ابری سهم بزرگی از درآمد انویدیا را تشکیل می‌دهند، این شرکت تا حد زیادی فرصت‌های بکر بیشتری دارد. بازی های ابری که به بازیکنان اجازه می دهد بدون خرید سخت افزار گران قیمت در بازی های محبوب رقابت کنند، تازه شروع شده است. انویدیا همچنین پردازنده های اختصاصی را برای بازار تجسم حرفه ای توسعه داده است که به طراحان، سازندگان، مهندسان، دانشمندان داده و معماران در توسعه ابزارها و محتوای سه بعدی جدید کمک می کند.

علاوه بر این، در حالی که برخی از تبلیغات اولیه کمرنگ شده است، خودروها و کامیون های خودران هنوز باقی مانده اند. توانایی برای تغییر جهان، انویدیا با بیش از ۱۲۰ سازنده خودرو و کامیون، خدمات روباتاکسی و تامین کنندگان وسایل نقلیه سطح ۱، و همچنین شرکت های شبیه سازی، نقشه برداری، حسگر و نرم افزار همکاری کرده است و یک شرکت واقعی خودران است. این امر انویدیا را به محض رسیدن به حجم بحرانی، در تیررس این فناوری انقلابی قرار می دهد.

در نهایت، یک فرصت بزرگ و رو به رشد برای مشاغل وجود دارد. در سال مالی ۲۰۲۲ (منتهی به ۳۰ ژانویه)، انویدیا درآمد کل سال ۲۶.۹ میلیارد دلاری داشت، اما در مقایسه با کل بازار قابل هدایت آن که مدیریت آن را بیش از ۱ تریلیون دلار تخمین می زند، کمتر است.

آنچه در آینده در انتظار ماست

بررسی شواهد موجود نشان می‌دهد که ضعف در کسب‌وکار و موجودی انویدیا نتیجه بادهای مخالف اقتصادی غالب است. این بدان معنی است که انویدیا احتمالاً با بهبود وضعیت اقتصادی دوباره باز خواهد گشت.

این بدان معنا نیست که سهام نمی تواند بیشتر از این کاهش یابد – آنها مطمئناً می توانند. همچنین شایان ذکر است که انویدیا با معیارهای ارزیابی سنتی ارزان نیست. حتی پس از آتش سوزی اخیر، سهام همچنان با سود ۴۳ برابری معامله می شود. در حالی که این میزان نزدیک به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر است، اما همچنان بسیار بالاتر از نسبت P/E نزدک ۲۴ است. این یک سرقت با قیمت فعلی است.

بر اساس آنچه ما می دانیم، سرمایه گذاران باید سهام انویدیا را هم اکنون قبل از افزایش آن بخرند.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر