۵ درمان خانگی عفونت ادراری در خانه


درمان مجاری ادراری اغلب شامل آنتی بیوتیک ها می شود، اما درمان های اورولوژی خانگی مانند گیاهان دارویی، پروبیوتیک ها و ویتامین ها نیز می توانند موثر باشند. عفونت های دستگاه ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری ها وارد دستگاه ادراری می شوند و می توانند منجر به التهاب مثانه یا کلیه ها شوند. با ادرار کردن بعد از رابطه جنسی، هیدراته ماندن، تمیز نگه داشتن اندام تناسلی و سایر اقدامات بهداشتی می توانید از عفونت ادراری پیشگیری کنید. عفونت دستگاه ادراری (UTI) یکی از شایع ترین انواع عفونت های باکتریایی است. اگر UTI درمان نشود، می تواند به مشکلات سلامتی جدی مانند عفونت کلیه تبدیل شود. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر، منتظر این مقاله از سری مقالات خبرنامه سلامت باشید.

آیا عفونت ادراری بدون آنتی بیوتیک قابل درمان است؟

برخی از زنان که مشکلات سلامتی جدی ندارند می توانند عفونت ادراری را در خانه بدون آنتی بیوتیک درمان کنند. به عنوان مثال، یک عفونت ادراری خفیف یا بدون عارضه ممکن است به طور طبیعی مثانه را پاک کند، زیرا یک سیستم ایمنی قوی می تواند به پاکسازی عفونت کمک کند.

اما اگر علائم UTI را تجربه می کنید، همیشه باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما در مورد اینکه آیا می توانید عفونت ادراری را در خانه بدون آنتی بیوتیک درمان کنید یا خیر راهنمایی کنند. اما مردان و زنان باردار که عفونت ادراری به خوبی توسعه یافته دارند، هرگز نباید سعی کنند با درمان های خانگی از شر عفونت ادراری خلاص شوند.

درمان خانگی عفونت ادراری

مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن آب و هیدراته ماندن می تواند به پیشگیری و درمان عفونت های دستگاه ادراری کمک کند. این روش ادرار را رقیق می‌کند، بنابراین بیشتر ادرار می‌کنید و به خلاص شدن از شر باکتری‌های عامل عفونت کمک می‌کند. ما به همه بیماران مبتلا به عفونت ادراری توصیه می کنیم که روزانه حدود ۲ تا ۳ لیتر مایعات بنوشند. که می تواند شامل آب، آب طعم دار و نوشیدنی های بدون کافئین باشد.

نکته مهم: علاوه بر این، باید از نوشیدن مایعاتی که باعث تحریک مثانه و تشدید علائم می شوند، مانند نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.

درمان های خانگی اورولوژی زغال اخته بخور

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زغال اخته به پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند. زیرا زغال اخته حاوی پروآنتوسیانیدین ها (PACs) است که از چسبیدن باکتری ها به پوشش مجاری ادراری جلوگیری می کند.

افزودن آب زغال اخته به رژیم غذایی خود یکی از راه های پیشگیری از عفونت ادراری است. شما می توانید آب بسیار غلیظی بنوشید که حاوی ۱۰۰% کرن بری است و قند ندارد. یا می توانید کپسول یا قرص آن را مصرف کنید.

درمان های خانگی اورولوژی ویتامین ج گرفتن

ویتامین C (اسید اسکوربیک) اسیدیته ادرار را افزایش می دهد که ممکن است به کشتن باکتری های ایجاد کننده مجرای ادرار کمک کند. باید گفت که ویتامین C در کوتاه مدت هیچ ضرری برای انسان ندارد اما در صورت مصرف طولانی مدت باید با پزشک مشورت کرد.

میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C به ویژه عبارتند از:

  • نارنجی
  • گریپ فروت
  • فلفل قرمز
  • کیوی

همچنین می توانید از مکمل های ویتامین C استفاده کنید.

پروبیوتیک ها را امتحان کنید

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم هایی هستند که بر تعادل باکتری های “بد” که می توانند باعث عفونت در بدن شما شوند، مانند اشریشیا کلی، با باکتری های “خوب” که به هضم صحیح غذا کمک می کنند، تأثیر می گذارند.

علاوه بر این، سویه پروبیوتیک لاکتوباسیلوس با جلوگیری از چسبیدن باکتری های بد به دستگاه ادراری از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می کند. زیرا لاکتوباسیلوس پراکسید هیدروژن ضد باکتری تولید می کند.

لاکتوباسیلوس در مکمل های غذایی موجود است. همچنین در ماست و غذاهای تخمیری مانند: کیمچی، میسو و کلم ترش.

داروهای گیاهی را فراموش نکنید

اگر می خواهید از مصرف آنتی بیوتیک اجتناب کنید، مکمل های گیاهی برای UTI ارزش امتحان کردن را دارند. با این حال، تحقیقات کمی در مورد انسان انجام شده است. بنابراین، بهتر است قبل از امتحان هر یک از این داروهای گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.

  • درمان های خانگی اورولوژی عصاره سیر:

سیر حاوی آلیسین است که بخشی از آن از گوگرد ساخته شده است و اعتقاد بر این است که توانایی درمانی سیر را افزایش می دهد. آلیسین دارای اثرات ضد باکتریایی است که بر باکتری هایی که می توانند باعث عفونت دستگاه ادراری شوند تأثیر می گذارد.

  • برگ های علف خرس:

علف هرز خرس خاصیت ضد میکروبی دارد. اما این گیاه تاثیر قابل توجهی در عفونت های ادراری ندارد.

این قند طبیعی را می توان در زغال اخته، سیب و پرتقال یافت. اغلب برای درمان عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شود. برخی از متخصصان معتقدند که می تواند از چسبیدن برخی باکتری ها به دیواره های مجاری ادراری جلوگیری کند.

بابونه حاوی ترکیباتی است که خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارند. همچنین به عنوان یک دیورتیک ضعیف عمل می کند که می تواند به دفع باکتری ها از دستگاه ادراری کمک کند.

  • درمان های خانگی اورولوژی چای سبز:

برخی از ترکیبات موجود در چای سبز دارای اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی هستند. این اثرات دارای خاصیت پیشگیری یا کمک به درمان عفونت ادراری است.

عفونت ادراری چیست؟

عفونت دستگاه ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری وارد مجرای ادرار می شود. لوله ای که اجازه می دهد ادرار از مثانه به خارج از بدن حرکت کند و مجاری ادراری را آلوده کند. این باکتری ها می توانند از رکتوم، پوست یا بزاق منشأ بگیرند.

UTI قسمت های مختلف دستگاه ادراری را درگیر می کند و در موارد شدیدتر می تواند به مثانه و کلیه ها برسد.

علت عفونت ادراری چیست؟

عفونت مجاری ادراری می تواند به دلیل موارد زیر باشد:

ننوشیدن مایعات کافی، احتباس ادرار طولانی مدت، آسیب نخاعی و آسیب عصبی، مقاربت، بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه، کاتتر، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، چاقی، دیابت، شلوارهای خیلی تنگ.

برخی از علائم رایج عفونت ادراری عبارتند از:

میل مداوم به ادرار کردن درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن ناتوانی در دفع ادرار در مقادیر کم ادرار ابری یا با بوی تند فشار در ناحیه لگن. اگر علائم بیش از ۴۸ ساعت ادامه داشت، یا اگر تب، کمردرد یا خون در ادرار دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

هم مردان و هم زنان می توانند مستعد ابتلا به عفونت باشند. با این حال، این بیماری در زنان شایع تر است. از آنجایی که مجرای ادرار آنها کوتاهتر است، در این صورت دسترسی باکتری ها به مثانه آسان تر است. در واقع، نزدیک به نیمی از زنان حداقل یک بار در زندگی خود عفونت ادراری را تجربه می کنند.

چگونه از عفونت ادراری جلوگیری می کنید؟

وقتی احساس می‌کنید میل به ادرار کردن دارید، آن را نگه ندارید. پس از ادرار و به خصوص پس از دفع، بدن خود را از جلو به عقب پاک کنید تا از ورود باکتری به مجرای ادرار جلوگیری کنید. قبل و بعد از رابطه جنسی حتماً ادرار کنید. از استفاده از صابون های معطر، حمام حباب دار یا دوش های گروهی خودداری کنید. علاوه بر این، از پوشیدن شلوارهای تنگ خودداری کنید.

لینک های مربوطه

۹۴ بهترین و موثرترین دمنوش گیاهی در برابر عفونت های ادراری

درمان های خانگی برای شقاق مقعد: درمان های خانگی شقاق مقعد

بدون لباس زیر: پوشیدن لباس زیر چه کاری با بدن شما ندارد؟

آنچه باید در مورد اپیدیدیمیت (ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی) بدانید.

دانش؛ چرا تو حموم ادرار نمیکنی؟

عجیب ترین عوارض غذاها; از انگشتان متورم گرفته تا تغییر رنگ و بوی ادراررژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر