۵ ستاره ایتالیایی به هم ریخته با جدایی دی مایو گروه جدیدی را تشکیل می دهند


چشم‌انداز سیاسی ایتالیا روز چهارشنبه پس از آنکه وزیر امور خارجه لوئیجی دی مایو رسماً خروج خود از جنبش پنج ستاره را اعلام کرد، تغییر کرد و از حزبی که او در سیاست اوکراین تأسیس کرد، جدا شد.

دی مایو پس از آن که ماریو دراگی، نخست وزیر، سنا را در مورد تعهد مستمر ایتالیا به کمک به اوکراین برای دفاع از خود در برابر روسیه مطلع کرد، این خبر را اعلام کرد.

رئیس مجلس نمایندگان روز چهارشنبه اعلام کرد که جنبش جدید دی مایو “با هم برای آینده” با حدود ۲۰ نماینده پنج ستاره که از دی مایو جدا شده اند در مجلس نمایندگان حضور خواهد داشت. گزارش های خبری حاکی از آن است که حدود دوازده سناتور پنج ستاره از سمت خود استعفا داده اند و اکنون لیگ جناح راست اکثریت پارلمان را در اختیار دارد.

زلزله پنج ستاره چند هفته تنش در جنبش را محدود کرد که با اختلاف نظر بر سر سیاست ایتالیا در اوکراین تشدید شد. نخست وزیر سابق جوزپه کونته از ایتالیا خواست ارسال تسلیحات به اوکراین را متوقف کند و بیشتر بر راه حل دیپلماتیک و حل و فصل اختلافات با دی مایو، که مسئول اجرای سیاست دولت اوکراین است، تمرکز کند.

دی مایو در یک کنفرانس خبری اواخر شب گفت: “ما باید تصمیم می گرفتیم که کدام سمت تاریخ را ادامه دهیم.”

اما ناآرامی های پنج ستاره اخیر آخرین شکست برای این حزب است که به عنوان یک جنبش مردمی ضد رژیم تأسیس شد و در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ به اوج خود رسید و پس از آن به عنوان حزب اکثریت در پارلمان ظاهر شد. اما در سال های اخیر، کاهش حمایت مردمی و عدم تعادل اساسی وجود داشته است، زیرا رهبری حزب با تشکیل ائتلاف های راست و چپ و اخیراً ائتلاف گسترده دراگی به دنبال حفظ قدرت بوده است.

سایر رهبران سیاسی به سرعت پیشرفت کردند، در حالی که ماتئو رنتزی، نخست وزیر سابق، آنچه را «پایان» تجربه پنج ستاره خواند، تشویق کرد.

او در توییتر نوشت: «این یک آزمایش سیاسی بود که ما همیشه داشتیم زیرا فکر می‌کردیم به کشور آسیب می‌زند. بیایید دیگر در مورد آن صحبت نکنیم. بیایید در مورد مسائل جدی به سیاست بازگردیم.

ماتئو سالوینی، رهبر اتحادیه، متعهد شده است که در نتیجه اکثریت پارلمانی جدید حزبش به دنبال مناصب دولتی جدید نخواهد بود و گفت که او به دنبال “تاج و تخت” نیست. در عوض، او خواستار اقدامات جدیدی برای کمک به ایتالیایی‌هایی شد که با افزایش قیمت گاز و انرژی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی گفت: «به دلیل تحولات جنبش پنج ستاره نمی توان جلوی دولت را گرفت.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر