WHO می گوید ۱۵ میلیون نفر در اثر همه گیری کووید جان خود را از دست دادند – ساحل خبر


بر اساس گزارش جدید WHO که جامع ترین نگاه به تلفات واقعی جهانی این همه گیری تاکنون است، تقریباً سه برابر بیشتر از آمارهای رسمی نشان می دهد که در نتیجه کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۲۱، ۱۴.۹ میلیون مرگ اضافی مرتبط با کووید-۱۹ وجود داشته است.

شمار رسمی مرگ و میرها مستقیماً به کووید-۱۹ نسبت داده می شود و به WHO در آن دوره، از ژانویه ۲۰۲۰ تا پایان دسامبر ۲۰۲۱، کمی بیش از ۵.۴ میلیون نفر گزارش شده است.

ارقام بیش از حد مرگ و میر WHO منعکس کننده افرادی است که در اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند و همچنین افرادی که در نتیجه غیرمستقیم شیوع این بیماری جان خود را از دست داده اند، از جمله افرادی که نمی توانند به مراقبت های بهداشتی برای شرایط دیگر دسترسی داشته باشند، زمانی که سیستم ها در طول موج های عظیم عفونت تحت تأثیر قرار می گیرند.

همچنین به دلیل کاهش خطر تصادفات رانندگی در طول قرنطینه، از مرگ و میرهای جلوگیری شده در طول همه گیری جلوگیری می شود.

اما این اعداد همچنین به دلیل مرگ و میرهایی که در کشورهایی که گزارش کافی ندارند، بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

WHO اضافه کرد که حتی قبل از همه‌گیری، حدود ۶ مورد از هر ۱۰ مرگ در سراسر جهان ثبت نشده است.

گزارش WHO می گوید که تقریباً نیمی از مرگ و میرهایی که تاکنون شمارش نشده بود در هند بوده است.

این گزارش حاکی از آن است که ۴.۷ میلیون نفر در آنجا در نتیجه همه‌گیری جان خود را از دست داده‌اند، عمدتاً طی یک موج عظیم در ماه‌های می و ژوئن ۲۰۲۱. با این حال، دولت هند تعداد کشته‌های خود را برای دوره ژانویه ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ بسیار کمتر اعلام می‌کند: حدود ۴۸۰۰۰۰ نفر. .

WHO گفت که هنوز اطلاعات جدیدی را که در این هفته توسط هند ارائه شده است، بررسی نکرده است، هندی که در برابر تخمین های WHO عقب نشینی کرده و آمار مرگ و میر خود را برای همه علل مرگ در سال ۲۰۲۰ در روز سه شنبه منتشر کرده است.

WHO اضافه کرد که ممکن است یک سلب مسئولیت به گزارش اضافه کند که گفتگوی جاری با هند را برجسته می کند.

پانل WHO، متشکل از کارشناسان بین‌المللی که ماه‌ها بر روی داده‌ها کار کرده‌اند، از ترکیبی از اطلاعات ملی و محلی و همچنین مدل‌های آماری برای تخمین مجموع داده‌ها در موارد ناقص استفاده کرد – روشی که هند مورد انتقاد قرار داده است.

با این حال، ارزیابی‌های مستقل دیگر نیز تعداد قربانیان در هند را بسیار بیشتر از آمار رسمی دولت نشان می‌دهد، از جمله گزارشی که در Science منتشر شده است که نشان می‌دهد ممکن است سه میلیون نفر در این کشور بر اثر کووید جان باخته‌اند.

مدل های دیگر نیز به نتایج مشابهی در مورد تعداد مرگ و میر جهانی بسیار بیشتر از آمار ثبت شده رسیده اند. برای مقایسه، تصور می شود حدود ۵۰ میلیون نفر در همه گیری آنفولانزای اسپانیایی ۱۹۱۸ جان خود را از دست داده اند، و ۳۶ میلیون نفر از زمان شروع همه گیری در دهه ۱۹۸۰ بر اثر اچ آی وی جان خود را از دست داده اند.

سمیرا اسما، دستیار مدیر کل سازمان جهانی بهداشت برای داده‌ها، تجزیه و تحلیل و تحویل برای تأثیر، که فرآیند محاسبه را رهبری می‌کرد، اظهار داشت که این داده‌ها «رگ حیاتی سلامت عمومی» است که برای ارزیابی و آموختن از آنچه در طول همه‌گیری رخ داده است، لازم است. حمایت بیشتر از کشورها برای بهبود گزارش.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «بیش از حد ناشناخته است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر