دکتر آنوشه متخصص تغذیه تاثیر داروهای لاغری


متخصصان تغذیه ، پزشکان و LM همیشه در مورد استفاده از داروهای لاغری هشدار داده اند ، اما متأسفانه ما شاهد افزایش روزافزون عرضه و معرفی این داروهای به طور معجزه آسایی با نام های مختلف هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام می شود. برخی از افراد ادعا می کنند که 100٪ چربی سوز طبیعی گیاهی هستند ، برخی می گویند در حین مصرف دارویی که توصیه می کنند نیازی به رژیم یا ورزش ندارند ، برخی دیگر دروغ می گویند که داروی آنها قسمت خاصی از بدن را رقیق می کند. و برخی در بازار به عنوان چربی سوز فروخته می شوند. از طرف دیگر چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش می سوزد.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند ، نمی خواهند نگران رژیم غذایی ، ورزش باشند ، آنها به دنبال معجزه ای هستند که اتفاق می افتد. من چیزهای مختلفی را از کمربند ، ژل ، رژیم غذایی و غیره امتحان کرده ام. عدم انتخاب یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی. اطلاعات نادرست در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است دلیل باشد.

در مورد استفاده از داروها ، باید توجه داشت که داروهای لاغری در صورت ترکیب با رژیم غذایی ، ورزش م areثر هستند و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند آنچه را که می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری مصرف می کنند ، باید از تداخل داروهای خود آگاه باشند.

انواع داروهای لاغری

1داروهای بی اشتهاییرایج ترین این داروها سیبوترازین هستند که با مارک های Redactil و Meridia و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین فروخته می شوند که از انتقال مجدد انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند. و بنابراین میزان آنها را در خون افزایش می دهد. افزایش سطح آنها باعث می شود که فرد اشتهای خود را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2:داروهای جذب کننده چربی اینها شامل incal ، Orlistat و Venostat هستند. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی مصرف شده جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که این داروها فقط بر جذب چربی ، پروتئین و کربوهیدرات تأثیر می گذارد. آنها هیچ تاثیری ندارند – اگر کسی هنگام مصرف این داروها کربوهیدرات ، پروتئین زیاد مصرف کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، در مصرف غذاها و گوشت های شیرین نباید در استفاده از این دارو اغراق کرد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3:داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماری های عصبی مورد استفاده قرار می گیرد ، عوارض جانبی نامطلوبی در افراد سالم خواهد داشت.

4:جلوگیری از جذب کربوهیدراتاز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش نفخ ، اسهال و سوزش سر دل است.

5:داروهای بهمن Vol: اینها شامل آگار آگار ، فیبر شفاف ، دانه نازک است که معمولاً به صورت پودر موجود است. این پودرها حاوی فیبرهایی هستند که با اسید معده و آب و معده ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای لاغری دیگر نیز با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند زنادرین ، تانویت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، زنیترکس ، رجینون و غیره. متخصص ، مشاوره تغذیه.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها از طریق رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن ، سایر خصوصیات فردی ، افزایش فعالیت بدنی ، ورزش ، تغییر شیوه زندگی ، تغییر رژیم غذایی و رفتار محقق می شود. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید