علت سوختگی پا در شب و روش درمان (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی روی پاها اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راه های اصلی مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، ما شش علت اصلی سوختگی پا را بررسی می کنیم.

علت سوزش پا در شب پاسخ کارشناس

سوزش پاها در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره عروق تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی صفاق شامل بی حسی در پاها ، سوزن سوزن شدن یا درد یا تب در پا و کاهش توانایی احساس سرما یا درد است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند آیا اعصاب شما به درستی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش پا. پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پاهای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارند. اصطلاح “نوروپاتی کامل آووت” برای توصیف درد پا بدون دلیل در بیماران دیابتی استفاده می شود. افرادی که بهمن های دردناک دارند معمولاً احساس می کنند که پاهای آنها “خارش” دارد یا احساس سوزش مبهمی در پاهای آنها وجود دارد که در شب بدتر می شود. البته زمانی که علائم دیگری که باعث سوختگی ساق پا می شود را نداشته باشید ، این نوروپاتی محسوب می شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار درد مکرر پا شوید. از آنجا که نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی در مردان و افراد مبتلا به دیابت سالها ، افراد مسن ، افراد سیگاری و همچنین افرادی که کنترل چندانی بر قند خون ندارند رایج است.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 درصد افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های فلفل قرمز (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت بیشتر پا به آن ها اعمال می شود. خبر خوب این است که اگر هر یک از این درمان ها درمان نشوند ، درد این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

ساق پا در شب می سوزد. سایر علل شایع

1- حالت ایستاده

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار دادن پاها را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، هنگام راه رفتن ، وزن ما به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

قوس بزرگ در وسط پا یک مثال رایج است. در این حالت قسمت های کمتری از پا روی زمین قرار می گیرد ، بنابراین پاشنه و برآمدگی جلوی پا قسمت های اصلی حمل کننده فشار هستند. هرگونه تفاوت در طول پاها نیز می تواند باعث این مشکل شود ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید

برخی مشکلات پزشکی پا – شرایطی مانند میخچه ، برآمدگی ، برجستگی – مفاصل مشخصاً متورم – همچنین می توانند فشار بیشتری به پا وارد کرده و باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی ip amygdala (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی ایپال وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها منتقل می شود ، آسیب می بیند. این مسیر عصبی فاصله زیادی از ستون فقرات تا پا دارد ؛ هرگونه صدمه ای در این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا شود ، از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. مطالعات نشان می دهد که 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل این امر افزایش طولانی مدت و عدم وجود قند خون است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کند ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض جانبی به تدریج با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش در پا شدت می یابد یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونت ها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم روی پا است که در اثر التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، اغلب بین انگشت دوم و سوم سوم یا سوم و چهارم و انگشت پا ایجاد می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

پوشیدن کفش های تنگ یا باریک در این شرایط احساس درد و سوزش پا را بدتر می کند ، زیرا این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند ، بنابراین عصب بیشتر فشرده و تحریک می شود.

چه بخوریم انجام دهیم برای تضعیف بدن چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا تله عصبی (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاهی برای بسیاری از تاندون های مچ پا ، شریان ها ، وریدها و اعصاب فراهم می کند. عصب پشت نی نی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب خلفی نخاعی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پاها را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب عبارتند از: صافی کف پا ، خار ، کیست در تونل یا ورم متورم که ناحیه را اشغال کرده است فشردگی عصب ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونل. سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که می توانند تحت فشار قرار گیرند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

ماهیچه ها درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها هستند که می توانند در اثر آسیب دیدگی آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی ، از جمله سوزش پاها می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، پای کسی پای شما را لمس می کند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال با پای شما تماس می گیرد و غیره ، یا می تواند بسیار قوی تر و ضربه ای به ستون فقرات وارد شود ، عصب از کجا نشأت می گیرد صدمه

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقتی و ویژه زیر پای “بین انگشتان پا” شود. این عفونت قارچی روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش ، آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه ، درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است ، کافی است از داروهای ضد قارچ استفاده کنید ، تا مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

نکاتی که به پاهای شما در مورد سلامت شما می گوید.

سایر علل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، الکلیسم ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای ، یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکو-ام. ماری دندان). سوزش پا می تواند ایدیوپاتیک باشد ، یعنی علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2:

دیدگاهتان را بنویسید